02 Haziran 2017 20:45

İsimsiz ihbar davası ertelendi

Adana’da isimsiz bir ihbar üzerine Beşiktaş’taki bombalı saldırıyla ilişkili oldukları iddiasıyla dava açılan 18 kişi hakim karşısına çıktı.

Paylaş

Aralarında Emek Partisi Üyesi Avukat Tugay Bek, HDP İl Eş Başkanları Gülseren Tural ve Hüseyin Beyaz, İlçe Eş Başkanı Suzan Kılıç ve TÖP-G Üyesi Derya Çiçek Nar’ın da bulunduğu 18 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması Adana 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 12 Aralık günü isimsiz bir şahsın ihbarı üzerine gözaltına alınarak haklarında dava açılan 18 kişiden 12’si ‘terör örgütü üyeliği ve terör örgütü propagandası’, 6'sı ise ‘terör örgütü propagandası’ ile yargılanıyor.

Davada tutuklu bulunan Basri Çelik, Saadettin Argın, Halime Kuş ve Mehmet Tutuş adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Dava 20 Eylül’e ertelendi.

SAVCI İHBARIN SOYUT NİTELİKTE OLDUĞUNU KABUL ETMİŞ

Duruşma savunmalarla devam etti. Av. Tugay Bek’in savunmasını yaklaşık 15 avukat üstlendi. Bek’in avukatlarından Sevil Aracı savunmada, savcılığın kovuşturma aşamasında 8 kişiye verdiği kovuşturmaya yer olmadığına dair karara dikkat çekti.

Kararın gerekçesinde ihbarın soyut nitelikte olduğunu kabul ettiğini söyleyen Aracı, aynı ihbarın sanıklar için de geçerli olduğunu belirterek sadece soyut ihbara dayanılarak toplanan delillere ne kadar itibar edilebileceğini sordu.

SAVCIDAN ŞABLON METİNLE SORUŞTURMA

Soruşturma aşamasında savcının kopyala yapıştır yaparak PKK üyeliği iddiası ile açılan soruşturma için Sulh Ceza Mahkemesi’ne hitaben yazılan yazıda “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü adına faaliyette bulunmak” ifadesini kullandığını söyleyen Aracı, bunun savcıların soruşturmayı şablon metinlerle yaptığının göstergesi olduğunu kaydetti.

Somut vakanın somut durumu gösterir belgelerle sürmesi gerektiğini ifade eden Aracı, ceza yargılamasında şablon metinler olmayacağını dile getirdi.

SORUŞTURMA VE DAVA HUKUKSUZLUKLARLA DOLU

Bek’in avukatlarından Yıldız İmrek ise Av. Tugay Bek hakkında yapılacak soruşturmanın Adalet Bakanlığı’nın iznine bağlı olduğunu hatırlattı. Soruşturmanın savcılık tarafından açılmasının hukuka aykırı olduğuna dikkat çeken İmrek, avukatın dokunulmazlığının da yargı bağımsızlığının bir parçası olduğunu söyledi. İmrek, Tugay Bek’in avukatlıktan kaynaklı tüm haklarının da ihlal edildiğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

İsmini vermeyen bir şahsın Beşiktaş bombalı saldırısının ardından “Bombalı saldırı yapacaklar” şeklindeki ihbarı ile gözaltına alınan sanıklar hakkında daha sonra sosyal medya paylaşımları ve katıldıkları demokratik basın açıklamalarına yasa dışı örgüt adına katıldıkları iddiası ile dava açılmıştı. 9 gün gözaltında kalan sanıklara bombalı saldırı gibi ciddi bir iddia ile ilgili tek bir soru sorulmazken 9 gün sonra facebook paylaşımlarının sorulması ve basın açıklamalarının yasa dışı gibi gösterilmeye çalışılması dikkat çekti. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Müzisyen iş cinayetinde öldü

SONRAKİ HABER

Erdoğan Berlin Konferansı öncesi konuşuyor: Ateşkes ihtiraslara kurban edilmemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...