02 Haziran 2017 15:14

‘Psikotik bozukluk’ tanısı konulan hasta tutukluya rapor yok

'Psikotik bozukluk' tanısı konulan hasta tutuklu Velit Nas için Adli Tıp Kurumuna yapılan başvuruya yanıt verilmiyor. 

Paylaş

Gördüğü psikolojik tedavinin ardından 2004 yılında tahliye edilen ve 2015 yılında cezasının onaylanması ile tekrar cezaevine konulan Velit Nas’a, askerlik için başvurduğu TSK’den “Kronik ve devamlı nitelik kazanmış psikotik bozukluk” tanısı konularak “Askerliğe elverişli değil” raporu verildi. Nas’ın tahliyesi için Adli Tıp Kurumuna yapılan başvuruya yanıt verilmiyor. 

Türkiye’nin adeta kanayan yarası olan hasta tutuklulara dönük hak ihlalleri devam ediyor. Siyasi iktidarın duyarsızlığına yargının da dahil edilmesi ile birlikte hasta tutuklara yönelik uygulamalar katmerleşiyor. Cezaevlerinde 303’ü ağır 925 hasta tutuklu ve hükümlü bulunurken, bu hastalardan biri de 43 yaşındaki Velit Nas.

‘PSİKOTİK BOZUKLUK’ TANISI 

12 Mart 1999 tarihinde gözaltına alınan Nas, tutuklanarak Ümraniye Cezaevine gönderildi. Bir süre burada tutulduktan sonra Tekirdağ F Tipi Kapalı Cezaevine sevk edilen Nas, 2 yıl sonra psikolojisi bozularak hayaller görmeye başladı. Hayatın normal akışından koparak gerçeklik algısını yitiren Nas, 72 gün Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tedavi gördükten sonra 2004 yılında tahliye edildi. 

Cezaevinden tahliye edildikten sonra ise Nas’ın hastalığı artarak devam etti. Askerlik nedeniyle başvurduğu TSK, Nas’a “Askerliğe elverişli değil” raporu verdi. Rapora gerekçe olarak da, “Kronik ve devamlı nitelik kazanmış psikotik bozukluk” ifadesine yer verildi. Bunun yanında Nas’a, Haydarpaşa Numune Hastanesi tarafından yüzde 80 “özürlü” raporu verildi. Dönemin İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı tarafından ise Nas’a “Psikotik bozukluk, şizofreni” tanısı konularak rapor verildi. 

TEKRAR TUTUKLANDI

Aradan geçen 13 yılın ardından 2012’de karar veren İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Nas’a, 11 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Yargıtaya giden cezanın 2015’te onaylanması ile birlikte Nas, tekrar tutuklanarak Silivri 5 No’lu Kapalı Cezaevine gönderildi.  Nas’ın Avukatı Eren Keskin, Nas hakkında başvurdukları adli tıp kurumunun rapor düzenlemediğini belirtti. “Hukuk vicdanı gerekiyor” diyen Keskin, tekrar başvuru yapacaklarını ifade ederek, “Bir an önce tahliye edilmesi gerekiyor” dedi.

Nas’ın eşi Fatma Nas, cezaevinde ziyaret ettiği eşinin durumunun iyi olmadığını vurguladı. Eşinin kapalı alanlarda duramadığını kaydeden Nas, cezaevinde sürekli ilaçlarla uyutulduğunu aktardı.  Nas’ın 12 yaşındaki oğlu Azad Nas, babasını cezaevinde ziyaret ettiğini dile getirerek, “Elleri hep titriyor. Sanki sarhoşmuş gibi bir durumu var. İnsan olan babamı orada tutmaz, nasıl yapıyorlar?” diye sordu. (İstanbul/DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kuzey Ormanları Çalıştayı 10 Haziran’da

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Bütün öğretmenlerin eşit ve güvenceli olduğu meslek kanunu çıkartılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...