02 Haziran 2017 13:57

Eski Başdanışman: Darbe girişimini 24.00’de öğrendim

Darbe girişimi davasında savunma yapan Akar’ın eski Başdanışmanı Orhan Yıkılkan darbe girişiminden 24.00 sıralarında haberi olduğunu iddia etti.

Paylaş

Darbe girişimi davasında savunma yapan Akar’ın eski Başdanışmanı Kurmay Albay Orhan Yıkılkan darbe girişiminden 24.00 sıralarında haberi olduğunu iddia etti. 

15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı’ndaki eylemlerle ilgili aralarında ‘Yurtta Sulh Konseyi’ üyelerinin de bulunduğu 221 sanık hakkında açılan davada, savunma yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın eski Başdanışmanı Kurmay Albay Orhan Yıkılgan, darbe girişiminden, kendisini saat 24.00 sıralarında arayan Yarbay Ümit Gençer’den öğrendiğini ve kendisine darbe bildirisini okumamasını söylediğini iddia etti. Yıkılkan, Kasım 2015 ve Şubat 2016 tarihlerinde darbe olabileceğine ilişkin iki ihbarın geldiğini ancak, “Darbe olmaz” denilerek kararın bir kenara konulduğunu söyledi. 

GENELKURMAY 2. BAŞKANI İHBARLARI REDDETTİ

Ankara 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Sincan Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi’ndeki mahkeme salonunda görülen duruşmada, Kurmay Albay Yıkılkan savunma yaptı. 

Savunmasında, ‘FETÖ’cü ve darbeci suçlamalarını kabul etmediğini belirten sanık Orhan Yıkılkan,  başdanışmanlık görevi boyunca birçok önemli operasyonun planlanmasında imzası olduğunu belirtti. 

Yıkılkan savunmasında şunları söyledi: "Kasım 2015'de bize 15 Temmuz benzeri bir darbe olacağı yönünde ihbar geldi. Bu Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler ile değerlendirildi ve 'Böyle bir şey olamaz' denilerek bir kenara konuldu. Şubat 2016'da 4 üst komutanı ve bir karacı generalin darbe hazırlığında olduğu yönünde MİT müsteşarının dönemin Başbakanına rapor sunduğu yönünde bilgi aldım. Komutan bilmeyebilir diye kendisine bir notla arz ettim. Ondan sonra benim açımdan da bu ciddi bir konuya dönüştü ve bunlarla ilgili uluslararası basında çıkan şeyleri komutana arz ettim. Şubat 2016 yılından beri darbe hazırlığında bulunmakta suçlanıyorum. Oysaki ben o tarihten beri uluslararası basından bununla ilgili çıkan bilgileri komutana arz ediyordum." 

BİLDİRİYİ 'OKUMA' DEMİŞ  

Darbeyi planlayan kadronun önemli isimlerinden olmakla suçlanan Yıkılkan, odasında bulunan ve darbe girişimi sırasında gözaltına alınacakların listesi olduğu iddia edilen notların kendine ait olmadığını söyledi. Yıkılkan, "10.5 aydır cezaevinde benim el yazım olmayan bu notlarla ilgili gerçekler ortaya çıksın diye bekliyorum" diye konuştu. 

Sanık Yıkılkan, darbe gecesi saat 24.00 sıralarında, Yarbay Gençer’in kendisini aradığını ve darbe girişimini o saatte öğrendiğini ileri sürdü. Yıkılkan, Gençer’in kendisine darbe bildirisini okuyacağını söylediğini; ancak tereddütte olduğunu, kendisine sorduğunu ve bildiri için Gençer’e "Okuma" dediğini iddia etti. 

Yıkılkan bir soru üzerine, darbe girişimini TSK içindeki karışık grupların yaptığını düşündüğünü söyledi.

BIYIK TARTIŞMASI

Daha sonra savunma yapan eski Jandarma İstihbarat Okul Komutanı Kurmay Albay Murat Koçyiğit, 15 Temmuz'da sivil kıyafetli bir şekilde Ahmet Özçetin'i ziyaret için, Akıncı Üssü’ne gittiğini söyledi. Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, sanığa, Akıncı Üssü'nde üniformalı şekilde fotoğraflarını gösterdi. Sanık, ben değilim deyince duruma tepki gösteren Mahkeme Başkanı, “Bıyık bıraktın diye seni tanımayacağımızı sandın. Bilirkişi raporu da senin olduğunu söylüyor” dedi.  

Koçyiğit, Adil Öksüz'ün darbe öncesi yaptığı toplantılara katılmakla suçlanıyordu. 

Telefonunda ‘Bylock’ tespit edildiğinin söylenmesi üzerine, sanık, “Ben hiçbir telefonuma Bylock yüklemedim. Bunu kabul etmiyorum” dedi. Sanığa, Akıncı Üssü’ne ziyarete gittiği Ahmet Özçetin’in bir yıl önce ataması olduğu neden bir yıl sonra hem de darbe girişiminin olduğun gün gittiği soruldu. 
Sanık, “Demek ki kendimi öyle ayarlamışım” dedi. O gün ziyarete giderken neden Özçetin’i aramadığı sorulan sanık Koçyiğit, “Bir hazırlık yapmasını önlemek için, onu zor durumda bırakmamak için” cevabını verdi. 

Darbe gecesi ABD ile iki kez telefon görüşmesi yaptığı iddialarını da kabul etmeyen sanık Koçyiğit, ifadesine sık sık cezaevinde sistematik bir şekilde işkenceye maruz kaldığını söyledi. (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gülmen ve Özakça'nın avukatı: Savcı hukuku engelliyor

SONRAKİ HABER

CHP'li Salıcı'dan ittifak yanıtı: Demokrasiden yana olan yurttaşlar cevabı verecektir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...