02 Haziran 2017 13:02

Tutuklu ETHA çevirmeni Tolu: Susmayacağız

ETHA çalışanı Meşale Tolu tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Cezaevi’nden mektup gönderdi.

Paylaş

Etkin Haber Ajansı (ETHA) çevirmeni Meşale Tolu tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Cezaevi’nden mektup gönderdi. Gözaltı ve tutuklanması ile ilgili yaşadıklarını aktaran Tolu, kendisine de Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel'e yapıldığı gibi “Alman ajanı” muamelesi yapıldığını belirtti.

1 Mayıs arifesinde evine baskın yapıldığını hatırlatan Tolu, eşinin de benzer gerekçelerle 16 Nisan referandumuna günler kala gözaltına alınarak tutuklandığını söyledi. Gözaltına alındığı sırada yaşadıklarını yazan Tolu, “Türkiye’de tutsak edilen 159 gazeteciden biriyim. Asılsız iddialar, gerçek dışı suçlamalar nedeniyle 2 yaşımdaki oğlum ile birlikte hapishanedeyim. Oğlum bu durumu anlayacağı yaşa geldiğinde özgürlüğü savunduğumuz için özgürlüğümüzden edildiğimizi anlatacağım” ifadelerini kullandı.

EVRENSEL, BİRGÜN, CUMHURİYET SUSMADI...

“Bedenimizi tutsak ederek sesimizi kısmayı hedefleyenler büyük bir yanılgı içerisindeler” diyen Talu, mektubunda şunları yazdı: “Nasıl Dicle Haber Ajansı (DİHA), Cumhuriyet gazetesi, Özgür Gündem, Birgün ve Evrensel gazeteleri baskılar karşısında susmadıysa, biz gazeteciler de susmayacağız. Yandaş medya tutsak gazetecileri görmezden gelse de, halkın haber alma özgürlüğünü savunan basın çalışanları birbirine ses olmaya devam edecektir. Gözaltına alınıp tutuklandığımdan beri bu gerçek umudu taşıdım.” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Barbaros Şansal'ı darbedenlere 5 yıl 4’er ay hapis istemi

SONRAKİ HABER

ÖSYM eski Başkanı Demir ve yardımcısı Pekşen'e FETÖ davası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...