02 Haziran 2017 12:30

'Liyakat dönemi bitti, ‘referans’ dönemi başladı'

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel TRT Personel alım sınavlarına ilişkin torpil iddialarını TRT KİT Alt Komisyonu toplantısında sordu.

Paylaş

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel TRT Personel alım sınavlarına ilişkin torpil iddialarını TRT KİT Alt Komisyonu toplantısında, Genel Müdür Vekili Erkan Durdu ve yönetim kuruluna sordu. Konuyu daha önce de kamuoyunun gündemine taşıyan  Sertel, “TRT’de liyakat dönemi kapandı, referans dönemi başladı” dedi.

Torpil iddialarına ilişkin elindeki bilgi ve belgeleri TRT yönetimiyle paylaşan ve çok sayıda soru yönelten CHP Milletvekili Atila Sertel, bir kişinin dahi hakkı yenildiyse sınavın iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Sertel, “Ben de gazeteciyim. TRT’nin her zaman objektif ve ilkeli yayıncılık yapmasını bekliyorum. Ancak TRT son 15 yılda siyasetin dibine vurdu. Kurumda liyakat dönemi kapandı, referans dönemi başladı. TRT’de liyakat bitirilmiş ve artık siyaset egemen olmuştur” diye konuştu.

‘HALKIN PARASI OLUK OLUK AKITILIYOR’

Halkın parasıyla ayakta duran TRT’nin puanı, eğitimi ne olursa olsun; belli bir partiye mensup olmayanı işe almadığını ifade eden Sertel, AKP dışında hiçbir siyasi partinin de TRT ekranlarında yer bulamadığını söyledi.  TRT’nin 2015 yılında dış yapımlara 1 milyara yakın para aktardığını hatırlatan Sertel, “TRT başarılı bir kurum diyorsunuz. Türkiye’nin en deneyimli televizyonu diyorsunuz. Kurumda 7 bin 500’den fazla kişi çalışıyor. Her türlü ekipman ve altyapı mevcut. Ancak dışarıya oluk oluk para akıtıyorsunuz. Halkın parasını bu denli çarçur etmeye, birilerine peşkeş çekmeye hakkınız yok. Bu paraların hesabını halk adına soruyorum ve sormaya da devam edeceğim” dedi.

Şenol Göka’dan boşalan koltuğa da Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren’in oturtulacağını iddia eden Atila Sertel, “Kanuni olarak görev süresi yetse de yetmese de üç kişi arasından belirlenecek yeni TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’dir” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

OHAL gerekçesiyle bilgi de verilmedi

SONRAKİ HABER

Karkamış Hidroelektrik Santrali'nde trafo patladı, 3 işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...