02 Haziran 2017 11:34

Akit TV’ye ‘İnönü’ cezası

RTÜK’te muhalefet partilerinin kontenjanından seçilen 5 üyenin oyuyla Akit TV’ye İnönü'ye hakaretten ceza çıktı. AKP’li 4 üye karşı oy kullandı.

Paylaş

RTÜK’te muhalefet partilerinin kontenjanından seçilen 5 üyenin oyuyla Akit TV’ye ceza çıktı. AKP’li 4 üye karşı oy kullandı.

RTÜK, Akit TV’ye, ‘Gün Başlıyor’ adlı programda İsmet İnönü ve eşi Mevhibe İnönü ile ilgili hakaret içeren sözler nedeniyle idari para cezası verdi. Programda sunucu, İsmet İnönü ve eşi Mevhibe İnönü hakkında “Bak bu Venizelos, tanıştırayım, denize döktüğünüz. Yanındaki de sizin lideriniz, bak burada sırıtıyor. İnönü bak, görüyor musunuz? Bak tipe bak, yanındaki de karısı. Siz ancak karılarınızı kollarına verirsiniz” ifadelerini kullanmıştı.

‘İNSAN ONURUNA AYKIRI’

Gazete Duvar’ın haberine göre konu daha önce de RTÜK’ün gündemine gelmiş, bazı üyeler “Cevap ve düzeltme hakkının uygulanmasını” istemiş, karar yeter sayısına ulaşılamayınca bir sonuca varılamamıştı. RTÜK uzmanının raporunda, “merhum İnönülerin cevap ve düzeltme haklarını kullanabilecekleri”ni belirtmesi de tepki çekmişti.

Önceki günkü RTÜK toplantısında söz konusu program yeniden tartışıldı. Muhalefet kontenjanından seçilen üyelerin oylarıyla bu kez 4’e karşı 5 oyla Akit TV’ye ceza çıktı. Programda, “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” ilkesinin ihlal edildiğine karar verildi. Akit TV, idari para cezasına çarptırıldı. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Hukukçular: Zorunlu arabuluculuk yargıya alternatif olmamalı

SONRAKİ HABER

Ceylanpınar'da patlama: 5 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa