02 Haziran 2017 05:07

PETKiM’de TİS görüşmeleri işten atmaların gölgesinde sürüyor

Petrol-İş'in örgütlü olduğu PETKİM'de toplu iş sözleşmesi görüşmeleri işten atmaların gölgesinde sürüyor.

Paylaş

Eren SARAN 
İzmir

Petrol-İş üyesi PETKİM işçileri adına süren toplu iş sözleşmelerinin (TİS) 8. oturumu gerçekleştirildi. 3 yıllık sözleşme dayatmasının yanı sıra kazanılmış kimi hakları da gasbetmeye çalışan PETKİM patronu, OHAL’i de avantaj olarak kullanıyor. Patron “valilik ve emniyet talimatı” diyerek işçi atarken, bu talimatların hukuki olup olmadığına ise bakılmıyor. Petrol-İş Aliağa Şube Başkan Yardımcısı Mevlüt Çınar işten atmaların çalışanlar üzerinde psikolojik baskı yarattığını belirterek yargı yolunu zorlayacaklarını ifade ederken, işte geri dönmek için eylemini sürdüren PETKİM İşçisi Onur Ulu ise “Petrol-İş mücadeleci bir sendikadır ve gücünü yasalardan değil üretimden alır. Benim beklentim de üretimden gelen gücünü kullanmasıdır” dedi.

Sözleşme süreciyle ilgili görüştüğümüz Petrol-İş Aliağa Şube Başkan Yardımcısı Mevlüt Çınar, TİS’te, kadın-erkek eşitliği, resmi tatil ve bayramların düzenlenmesi, işçi kişiliğinin korunması gibi maddelerde anlaşmaya varıldığını aktardı. Çınar sonraki görüşmenin 9 Haziran’da yapılacağını söyledi. 

‘İKİ YILLIK SÖZLEŞMEDE ISRARCIYIZ’

Şimdiye kadar 2 yıllık sözleşmenin imzalandığını ancak PETKİM patronunun TÜPRAŞ’ta olduğu gibi 3 yıllık sözleşme talebiyle geldiğini dile getiren Çınar, “2 yıllık sözleşmede ısrar ediyoruz. Süreç Yüksek Hakem Kuruluna doğru gidiyor. Bu yüzden işverenin net taleplerini öğrendikten sonra gerekli olan tavrı belirleyeceğiz. Bazı maddeler var ki bizler bu maddelerden vazgeçemeyiz. Yüksek Hakem Kurulundan gelecek geri dönüşün yıllardır mücadele ederek kazandığımız haklarımızın düşürülerek gelmesinden yana endişemiz var. En önemlisi ücret gibi dursa da ücret dışında vardiya primleri, mesai saatleri, yıllık izin gibi kazanılmış haklarımızdan feragat etmemek bizim için ön plandadır” dedi. 

PSİKOLOJİK BASKI ARTIYOR

30 Mayıs’ta yapılan 8. oturumda sözleşme kitapçığına 3 maddenin ek olarak yazıldığını bunların kendileri için önemli bir kazanım olduğunu ifade eden Çınar, “Henüz imza altına alınmasa da bizim için önemli maddelerdir” dedi.

PETKİM’de yaşanan işten atmaların çalışanlar üzerinde yarattığı psikolojik baskının giderek arttığı süreçte yargı yolunu zorlayacaklarını ifade eden Çınar, ülkenin zorlu bir dönemden geçtiğini ve bu dönemin siyasi partiler STK’ler ve sendikalar üzerinde daha fazla hissedilir bir baskı yarattığını vurguladı.

Çınar, “Devamlı mücadele içerisinde olan kurumlar olarak işten çıkarılan arkadaşlar için ilk elden yapabileceğimiz şey hukuksal bir mücadele. İşveren ile yaptığımız görüşmede bize, ‘Terörle Mücadele’den gelen uyarı sonucunda bu arkadaşları işten çıkardım’ diyerek kendisini muhatabımız olmaktan çıkarıyor. Hiçbirimiz vicdanen rahat değiliz. Bu arkadaşlarımızın suçu varsa adil bir şekilde yargılanmasını isteriz ancak burada yaşanan OHAL döneminde olduğumuz için bunun dışında bir uygulama. Elimizde kalan yargı sürecini başlatmak oluyor. Aliağa’da oluşturulan Demokrasi Platformu ile birlikte işten çıkarılan arkadaşlarla ilgili kamuoyu oluşturmak adına neler yapacağımızı konuşacağız” dedi.  

Toplusözleşme taslağının arkasında olduklarını ve geri adım atmayacaklarını dile getiren Çınar, şöyle devam etti: “Bize 3 yıllık sözleşmeyi dayatmaya devam etse de önümüzdeki görüşmede karşımıza bir öneri ile gelmesi lazım. Biz de bu şekilde tavrımızı ve eylemlilik sürecimizi belirleyeceğiz.

ÜRETİMDEN GELEN GÜÇ KULLANILMALI

‘FETÖ/PDY ve diğer terör örgütleriyle bağlantılı oldukları’ iddiasıyla iş akdi feshedilen işçilerden Onur Ulu’nun Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube binası önünde işe iade talebiyle başlattığı eylem 10 gündür sürüyor. 

Ulu, gerçekleştirilen dayanışma ziyaretlerinin kendini daha da güçlendirdiğini belirterek, “Bu süreçte yapılmak istenen sendikanın örgütlü gücünü kırmaktır bu yüzden sendikayla olan diyaloğumuz devam edecek. Onlardan beklentim sadece hukuki mücadele ile sınırlı kalmayarak iş güvencemizi sağlamalarıdır” dedi.

Petrol-İş Aliağa Şube yöneticileriyle yaptıkları görüşmelerde sendika yönetiminin, işten atmalarla ilgili daha net bir eylemlilik süreci henüz başlatmama nedenlerini aktardıklarını belirten Ulu, şöyle devam etti: “Bunlardan birinin ülkenin içerisinde bulunduğu durum olduğunu söylüyorlar. Petrol-İş mücadeleci bir sendikadır ve gücünü yasalardan değil üretimden alır. Benim beklentim de üretimden gelen gücünü kullanmasıdır. 10 yıldır PETKİM’de çalışıyorum ve yapılan bir kıyımdır. Bizi işimizden haksız yere çıkardılar, elbette hukuki mücadele de vereceğiz, avukatlarla görüştük işe iade davası açıyoruz. Ama böyle bekleyerek bu süreci geçirmek istemiyorum. İşime geri dönmek emeğimle para kazanmak istiyorum. Eğer işten çıkarılan diğer arkadaşlarım ve çalışmakta olan sendikalı olan arkadaşlarım yaratılmak istenen bu korku çemberini aşmamızı istiyorlarsa bu mücadeleye sendikamız ile birlikte destek vermeli ki böylece basınç oluşturabilelim.

TİS’E KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ MADDESİ EKLENDİ

TİS’e yeni maddeler de eklendi. “Kadın erkek eşitliği” maddesi, “İşveren, kadın erkek eşitliği konusunda çıkartılan yasal mevzuat gereği, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kalmadıkça cinsiyet nedenli farklı işlem yapmaz. Eş değerde işe, eşit ücret prensibine uygun davranır” şeklinde yer aldı. 

Eklenen ikinci madde “İşçinin Kişiliğinin Korunması” oldu. Maddeyle işçinin mobbinge uğraması karşısında, işverene yasal mevzuat çerçevesinde çalışma yapma yükümlülüğü getiriyor. 

Üçüncü madde ise çevre ile ilgili: “İşveren var ise üretim faaliyetinin çevreye olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için yasal mevzuatın gerektirdiği, tüm önlemleri alacaktır. İşçiler de alınacak tedbirlere uygun davranacak ve bunların etkisini azaltacak veya ortadan kaldıracak davranışlarda bulunmaktan kaçınacak, bu konuda alınan önlemlere uyacaktır.”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İZENERJİ işçileri kıdem için sendikaları göreve çağırdı

SONRAKİ HABER

İşsizlik Ağustos’ta rekor tazeledi: Yüzde 14

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa