02 Haziran 2017 02:06

İlik nakli bekleyen küçük Ela için seferber oldular

Lösemi teşhisi konulan 5 yaşındaki Eslem Ela Taşçı için başlatılan #ElayaDonörOl #ElayaİlikAranıyor kampanyası çığ gibi büyüyor.

Paylaş

İstanbul’da yaşayan Taşçı ailesinin 5 yaşındaki kızları Eslem Ela'ya yaklaşık 1 ay önce lösemi teşhisi konuldu. Ela'nın yakınları arasında uygun donör bulunamadı. Kök hücre bankasında da uygun donör bulunamayınca Ela'nın yakınları, Türkiye genelinde kök hücre bağışı kampanyası başlattı.

Kızılay Bursa Şubesi de kampanya kapsamında Orhangazi’de Cumhuriyet Meydanı'na kurulan özel çadır ve kan bağış aracında bağış yapmak isteyenlerden kan örneği aldı. 17.00 ile 24.00 saatleri arasında yürütülen kampanyaya vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Meydana kurulan çadır ve kan bağışı aracı önünde uzun kuyruklar oluştu.

Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan da Kızılay'ın bağış çadırını ziyaret etti. Türkiye genelinde ilik nakli bekleyen binlerce hasta olduğuna söyleyen Başkan Çağlayan, "Ela kızımız adına Orhangazi’de başlatılan bir kampanya çığ gibi büyüdü. Hem Ela kızımız, hem de diğer ilik nakli bekleyen hastalarımıza buradan inşallah güzel haberler çıkar" dedi.

Ela’nın teyzesi Tuğcan Baltacı ise Ela için yaklaşık 1 ay önce lösemi teşhisi konduğunu belirterek, "Doktorumuzla birlikte ilk önce ailesi ve yakınlarından kan örnekleri alındı. Ancak uygun donör ne yazık ki bulunamadı. Ardından kök hücre bankasına başvurduk. Burada da uygun donör bulunamayınca arkadaş ve aile çevremizle birlikte bir kampanya başlattık. Orhangazi bu kampanyaya sahip çıktı. Tüm Orhangazililere teşekkür ediyorum." dedi.

HALUK LEVENT VE ÇARŞI GRUBU'NDAN DESTEK

Kampanyaya sanatçı Haluk Levent de destek verdi. Sosyal paylaşım sitesindeki hesabından #elayadonörol hashtagıyla, kan örneği verirken fotoğrafın paylaşan Levent, "Eğer bu kan Ela'ya uygun olmazsa, başka bir çocuğumuza hayat verebilir. Kemik iliği bekleyen yüzlerce çocuk var. Haydi AHBAP!" şeklinde not düştü. 

Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı da #elayaİlikAranıyor hashtagıyla üyelerini kampanyaya davet etti. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

İtalya, Fransa ve Almanya'dan ABD'ye ortak tepki

SONRAKİ HABER

İstanbul trafiğinin akış hızı 3.7 km yavaşladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa