02 Haziran 2017 00:55

Teori ve Eylem’in 7. sayısı çıktı

Aylık sosyalist teori ve politika dergisi Teori ve Eylem’in haziran sayısı çıktı.

Paylaş

Aylık sosyalist teori ve politika dergisi Teori ve Eylem’in 7. sayısı çıktı. Mayıs sayısında Erdoğan-Trump görüşmesinden, Demokratik Modernite’nin “devlet ve Marksizm” tartışmalarına, açlık grevi eylemlerinden Fransız seçimlerine kadar birçok gündem değerlendirme konusu yapıldı. Haziran sayısında yer alan yazılar şöyle: 

- ABD Başkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmeyi, beklenticilerin hüsranı ve sonrasındaki siyasal durumu İhsan Çaralan yazdı.

- Demokratik Modernite Dergisi’nin “devlet”i içinde doğduğu toplumsal ilişkiler ve sınıflardan kopartarak, tüm sorunların temeli olarak ele alan, böylece Marksizm’i “devletçi” olmakla itham eden yaklaşımını Kadir Yalçın eleştiri konusu yaptı.

- Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi eylemi ve bu eylemin siyasal ve ideolojik arka planını Çetin Akdeniz değerlendirdi. 

- 16 Nisan referandumundan çıkan sonuçlara da atıfla, iktisadi ve siyasal gelişmelere dikkat çeken Yusuf Akdağ, “‘Zirve’den aşağıya Erdoğan iktidarının gücü ve güçsüzlüğü”nü yazdı.

- Fransa’da 7 Mayıs’ta yapılan seçimlerde, Macron’un “başarısı”nın anlamını ve nedenlerini Deniz Uztopal ele aldı. 

- Fatih Polat, Evrensel’i “22 yıldır dünyayı değiştirme eyleminin gazeteciliği”ni yazdı. 

- Robert Castel’in “Ücretli Çalışmanın Tarihçesi” kitabını, ücretliler toplumu, sosyal sorun ve sosyal mülkiyet kavramları etrafında Arif Koşar değerlendirdi.

- Friedrich Engels’in Conrad Scmhidt’e mektubu... Tarihsel materyalizminin zenginliğine ilişkin çok önemli vurguların olduğu mektuplarından birisi... 

Teori ve Eylem’i basılı halde abone olarak ya da kitabevlerinden takip edebilir; ayrıca teoriveeylem.net’ten adresinden izleyebilirsiniz. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 üniversiteye rektör atadı

SONRAKİ HABER

Hakkari Valiliği 5 bölgeyi 15 günlüğüne yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa