DYO’da grev kararı asıldı

DYO’da 1 Ocak’ta başlayan TİS sürecinde ücret konusundaki anlaşmazlık nedeni ile grev kararı asıldı.

01 Haziran 2017 14:16
Paylaş

Petrol-İş İzmir Şubesi ile DYO patronunun da üyesi olduğu KİPLAS (Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayi İşverenleri Sendikası) arasında devam eden toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerindeki anlaşmazlık nedeni ile DYO’nun Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikası ile birlikte, Turgutlu ve Gebze’deki fabrikalarına grev kararı asıldı.

İdari maddelerin geçtiği sözleşmeye ilişkin işçilerin sendika ile birlikte hazırladığı taslakta,  seyyanen 300 lira brüt, onun üzerine pazarlık payı dâhil olmak üzere yüzde 20 ücret zammı talepleri bulunuyor.

İlk görüşmede yüzde 4 zam öneren KİPLAS, uzun bir aradan sonra 11 Mayıs’ta tekrar yapılan görüşmede ise enflasyon oranına yani yüzde 8,53’e 1 puan ekleyerek yüzde 9,53 önerisi getirdi.  

İşçilerin bunu da kabul etmemesi üzerine son görüşme 29 Mayıs’ta yapıldı. İşveren tarafı 190 lira brüt ücret ve üzerine yüzde 3,5 zam önerdi. Yine anlaşma sağlanamadı ve Salı günü grev kararı asıldı. Taraflar arasında 13 Haziran’da tekrar görüşme yapılacak.  
İşçiler bu aşamaya kadar sendikayı sessiz kalmakla eleştirirken kendi inisiyatifleri ile mesaiye kalmama eylemi yaptı. Sendika bunu isteğe bağlı bıraktı.

Çiğli Organize'deki fabrikanın müdürü işçilerle yaptığı son toplantıda ise aba altından sopa gösterdi.

Çiğli Organize’de 275 dolayında işçi bulunuyor. Fabrikada beş yıllık işçiler asgari ücret alıyor. Yine işçilerin hemen hemen yarısı asgari ücretle çalışıyor. Önümüzdeki süreçte bir anlaşma olmazsa işçiler 5 Temmuz’da greve çıkacak. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

HDP: Sıra zeytinlik katliamında

SONRAKİ HABER

Zonguldak'ta selin ardından tarihi köprü ortaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa