01 Haziran 2017 14:16

HDP: Sıra zeytinlik katliamında

HDP'li Sezai Temelli zeytinliklerin katledilmesiyle ilgili 'İktidar, tüm muhalefete rağmen zeytinlikleri yok etme ısrarını sürdürüyor' dedi.

Paylaş

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Sezai Temelli ‘Üretim Reform Paketi’yle zeytinliklerin katledilmesine tepki gösteren bir açıklama yayınladı. 

“Sıra zeytinlik katliamında” diyen HDP Milletvekili Temelli Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü’nün, ‘Üretim Reform Paketi’yle sanayide sıçrama yaşanacağını savunduğunu, ancak Bakanın bu sıçrama esnasında zeytinliklerin talan ve yok edileceğini açıklamadığını söyledi.

Temelli “Belli ki, kamuyu bir şirket mantığıyla yönetme hevesinde olan iktidarın üyesi olarak Özlü’nün de kamu yararından anladığı kirli yatırım ve yüksek ranttır” diyerek şöyle devam etti: “Türkiye ekonomisinin içine düştüğü krizi yaşamın her alanına yayacak uygulamalarla halklarımızın bugününü ve geleceğini yok etme konusunda gözü dönmüş iktidar, toplumun tüm muhalefetine rağmen zeytinlikleri yok etme konusundaki ısrarını sürdürüyor.”

‘GELECEK KUŞAKLARIN HAKLARINI BUGÜNDEN GASP EDİYOR’

Zeytin ağaçları ve zeytinliklerin toplumun ortak zenginliği ve nesiller boyu insanlığın en kıymetli hazinelerinden biri olduğunu, kuşaktan kuşağa aktarılan bir değer olan zeytinliklere kapitalizmin kör mantığıyla yaklaşanların, tüm doğayı betonlaştırma peşinde koştuğunu belirten Temelli “Deniz manzaralı hastane turizmi, madencilik gibi kısa vadeli rant peşinde koşarak tarihi ve doğal mirasımızı yok etmek isteyenler, gelecek kuşakların haklarını da bugünden gasp ediyor. Yeşil Yol Projesi, 3. Köprü, Cerattepe gibi saymakla bitmeyecek doğa katliamlarına şimdi bir yenisi eklenmek isteniyor. 125 milyon zeytin ağacının bulunduğu zeytinliklere göz dikiliyor” dedi. 

MÜCADELEYE DESTEK ÇAĞRISI

“Bizim mücadelemiz ve ekonomi programımız bu rantçı, sömürücü düzene karşı tüm toplumun ortak umududur” diyen Temelli bunun aynı zamanda toprağın değerini yok sayanlara, tarımı değersizleştirenlere karşı dayanışmacı, ortaklaşmacı yeni bir ekonomi mücadelesi olduğunu belirtti.

Temelli açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Barışa karşı olanların, tarihte barışın evrensel simgesi olmuş zeytin ağaçlarına saldırmaları karşısında, barışı da haklarımızı da savunmaya devam edeceğiz. Tüm toplumu zeytinlik katliamına karşı duyarlı olmaya, bu mücadeleye destek vermeye davet ediyoruz.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Demirtaş'ın cezaevinde yaptığı ikinci resim yayınlandı

SONRAKİ HABER

Gazeteci Adnan Bilen: Paylaşımım hakaret değil, eleştiridir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa