Mahalli yargılandı: Bir gazeteci olarak eleştirmek hakkımdır

'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiasından yargılanan Gazeteci Hüsnü Mahalli: Bir gazeteci olarak eleştirmek hakkımdır.

01 Haziran 2017 13:23
Paylaş

Gazeteci Hüsnü Mahalli “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla hakim karşısına çıktı. Duruşmada savunma yapan Mahalli, gazeteci olduğunu ve eleştiri hakkının kulandığını söyledi. Mahalli’yi duruşmalardan vareste tutulmasına hükmeden mahkeme bir duruşmayı 23 Kasım’a ertelendi. 

İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Hüsnü Mahalli katılırken; şikayetçi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı avukatı Ferah Yıldız temsil etti. Hüsnü Mahalli’nin kızı Sevra Demir, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, gazeteci Ayşenur Arslan da duruşmayı izledi.

‘CUMHURBAŞKANININ ADI GEÇMEMEKTEDİR’

40 yıllık gazeteci olduğunu belirten Mahalli savunmasında, “Hakkımdaki iddiaları kabul etmiyorum. Twitter’da Halit Meşal hakkında paylaştığım yazıda Cumhurbaşkanının adı geçmediği gibi, bu olayla ilgisi de bulunmamaktadır. Halit Meşal ile dostluğum vardır, bu dostluğa dayanarak bu yazıyı yazdım. Eğer kastım, sayın Cumhurbaşkanı’nın Mavi Marmara’yı sattığı şeklinde ifade etmek olsa bunu açıkça yazardım. Aslında İHH’yı hedef almıştım. Yani onların bu konuda seslerini çıkarmamasından yakınmıştım. Diğer tweet’lerde de Cumhurbaşkanının adı geçmemektedir” dedi.

‘BİR GAZETECİ OLARAK ELEŞTİRMEK HAKKIMDIR’

“2002 yılından 2011 yılına kadar AKP hükümetinin dış politikasını devamlı olarak destekleyen tek kişiydim” diyen Mahalli, “Ancak 2011 yılından sonra bana göre bu hükümet yanlış yaptı. Bir gazeteci olarak bunu eleştirmek benim hakkımdır. Elbette sınırları aşmadan ve hakaret etmeden. Dolayısıyla bana yüklenen suçlama beni üzmektedir. Suçsuz olduğumu ifade etmem dahi anlamsızdır. Ama gerçekten suçsuzum” diye konuştu. 

Şikayetçi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız, şikayetlerinin devam ettiğini, sanık savunmalarını kabul etmediklerini belirterek davaya katılma talebinde bulundu. 

DURUŞMA 23 KASIM’A ERTELENDİ

Suçtan zarar görmesi ihtimaline binaen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılan olarak kabulüne karar veren mahkeme, sanığın savunmasının alınmış olduğundan duruşmadan vareste tutulmasına hükmetti. Sanığın Halk TV’deki konuşmasının tamamının incelenmesi için ilgili televizyon kanalından istenmesine ve geldiğinde bilirkişiye verilmesine karar verilerek duruşma 23 Kasım’a ertelendi. 

İddianamede, gazeteci Hüsnü Mahalli hakkında, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret” suçlarından 1 yıl 4 aydan 7 yıl 4 aya kadar hapis isteniyor. (İstanbul/ DHA)


 

ÖNCEKİ HABER

Altan kardeşlerin avukatı: AİHM, AYM ile anlaşmış olabilir

SONRAKİ HABER

Trump, Cumhuriyetçi senatörlerle "Türkiye'ye yaptırım"ı görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa