Modacı Barbaros Şansal'a hapis cezası

Modacı Barbaros Şansal sosyal medya paylaşımından ötürü 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

01 Haziran 2017 12:21
Paylaş

Modacı Barbaros Şansal,  attığı tweet  nedeniyle yargılandığı davada  6 ay 20 gün hapis cezasını çarptırıldı. Ceza ertelendi.

İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın ikinci duruşmasına, tutuksuz sanık Barbaros Şansal ve avukatları katıldı. Mahkeme, söz konusu videoda sarf edilen ifadeler nedeniyle "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçundan cezalandırılması istenen dosya ile Twitter'da yapılan paylaşımlar nedeniyle Şansal hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan daha önce açılan dava dosyasının birleştirildiğini sanık Şansal ve avukatlarına bildirdi.

Duruşmada konuşan Şansal, “Söz konusu video bana aittir. Ancak bu videoda kullandığım sözlerle hiçbir şekilde Türkiye Cumhuriyeti devletini milletini veya diğer organlarını aşağılama kastım bulunmamaktadır. Yalnızca cinsel taciz, rüşvet, banaz kişilerin tebliğleri gibi beni ve kamu vicdanını rahatsız eden olayların bazılarının altını çizmek, durum tespiti yapmak amacındaydım. Bunu yaparken de ağır eleştirel bir hiciv bir dil kullanarak ifade etmiş olabilirim. Eleştiri hakkımı kullandım. Suçlamadan ziyade bu suçlama sonrası bana yöneltilen saldırı, hakaret ve tehditler beni yıpratmıştır. Ülkemin yurt dışındaki imajını olumsuz etkilemiştir. Ben modacı olarak çalışmaktayım. Uzun yıllardır ülkemi yurt dışında temsil ediyorum. Çalışma şekli itibariyle yurt dışına gidip gelmem gerekmektedir. Bu nedenle yurt dışı yasağımın kaldırılmasını ve beraatimi talep ediyorum. Daha önceki beyanımda kamuya yararlı bir işte çalışmak istediğimi söylemişsem de de mahkumiyetim halindi kamuya yararlı bir işte çalışmak istemiyorum. Bu durumun benim çalışma koşullarımı olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum" dedi.

Duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılan şikayetçi Samet Kuruca, sanığın cezalandırılmasını istediğini söyleyerek “Türkiye  Cumhuriyeti ve vatandaşlarına hakaret etmiştir. Davaya katılmak istiyorum. Söz konusu tweet ve videolar yayınlandığında ben cezaevindeydim. Atılı suçları ceza evinden avukatlarım vasıtasıyla öğrendim" diye konuştu. Şikayetçinin suçtan zarar görmediği gerekçesiyle davaya katılma talebi reddedildi.

TWEET'E BERAAT, VİDEOYA CEZA

Mahkeme, araştırılacak başka bir husus kalmadığını belirterek karar için kısa bir süre ara verdi.  Kararını açıklayan Mahkeme, sanık Barbaros Şansal hakkında Twitter paylaşımları nedeniyle "halkın bir kesimini din, mezhep farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçunu işlediği gerekçesiyle kamu davası açıldığını belirterek, sanığın üzerine atılı suçu işlediğine dair her türlü şüpheden uzak cezalandırmaya yeter kesin nitelikte delil bulunmadığını göz önüne alarak sanığın bu suçtan beraatine karar verdi. Mahkeme, Şansal'a birleştirilen dosyada payşaltığı belirtilen video nedeniyle"Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyetini alenen aşağılama" suçundan  ise 6 ay 20 gün hapis cezası verdi. Bu ceza da ertelendi. Şansal'ın yurt dışına çıkma yasağı ve adli kontrol uygulaması kaldırıldı.

DOSYA BİRLEŞTİRİLMİŞTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, yılbaşı gecesi paylaştığı videodaki sözleri nedeniyle modacı Barbaros Şansal hakkında "Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni alenen aşağılama" suçundan yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede 2 yıla kadar hapis cezası istenmişti. Şansal hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan yargılandığı davanın dosyasının bu dosya ile birleştirilmesi istenmişti. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Türkiye’deki toplam Suriyeli öğrenci sayısı 463122 

SONRAKİ HABER

Genel-İş Genel Merkezinden Anadolu Yakası 1 No'lu Şubeye genel kurul dayatması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa