01 Haziran 2017 10:52

CHP’den EMEP’e ziyaret 

CHP Kocaeli İl Örgütünden bir heyet EMEP Kocaeli İl Örgütüne ziyaret gerçekleştirdi, ziyarette referandum süreci ve sonrası değerlendirildi.

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, il yöneticileri ile birlikte Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Arzu Erkan'ı ve parti yönetimini ziyaret etti. 

Referandum süreci ve sonrasının değerlendirildiği ziyarette bundan sonrasına dair yapılabilecekler üzerine konuşuldu. 

‘DEMEK Kİ BİR ARAYA GELİNEBİLİYORMUŞ’

Referandumda başarılı bir hayır kampanyası yürütüldüğünü belirterek sözlerine başlayan CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Bugün buraya 16 Nisan günü gerçekleşen referanduma katılım gösterdiğiniz için teşekkür etmeye geldik. Bu referandumda siyasi partisinden sivil toplum örgütlerine, derneklerden sokaktaki vatandaş dâhil herkes bir araya gelerek hayır için çalıştı. Bu hayır platformunun ana omurgası CHP idi ama bu demokrasiyi, parlamenter sistemi, cumhuriyetin değerlerini savunanların başarısıdır. Biz bu referandumda hayırı çıkardık. Buna sonuna kadar inanıyoruz. Oyların çalındığını biz dâhil tüm dünya biliyor. Bizler tüm baskılara rağmen yapılması gereken her şeyi yaptık. Ama YSK’nin mühürsüz oyları kabul edeceği aklımıza bile gelmedi. Bir avukat olarak ben bile böyle bir hukuksuzluk yapılacağını düşünemedim” dedi.

Sarıbay, “Bundan sonra yapmamız gereken bu hayır platformunu bir arada tutmak için 'neler yapmalıyız'ı düşünmek ve uygulamaya koymaktır. Herkesin referandumda hayır demesinin nedeni farklıydı. Demek ki bir araya gelinebiliyor. Biz doğru hareket edersek, insanlara dokunursak, anlatabilirsek ve de haklı olursak bir araya gelebiliriz. Öyle bir aday bulunmalı ki diğer bileşenlerin kabul edeceği bir aday olmalı. Bunun konuşulması kararlaştırılması lazım” dedi. 

‘İTİRAZLARIMIZI BİRLİKTE SÖYLEYEBİLİRİZ’

Yapılacak çok şeyin olduğunu vurgulayan EMEP İl Başkanı Arzu Erkan ise, “Ziyaretiniz çok değerli. Her şeyden önce bizim açımızdan referandum, sonuçları itibari ile hükümsüzdür. Hayır, biz kazandık. Bir arada olmaya, yan yana olmaya, demokrasi için bir arada olmaya ihtiyacımız olduğunu gördük. Nasıl bir Türkiye istediğimizi bütün kampanya süresince gösterdik. Demokrasi dedik, laiklik dedik. Geldiğimiz noktada Tayyip Erdoğan’ın ağzından çıkacak her şey ferman niteliğinde. Erdoğan’ın parti genel başkanı olmasıyla bir parti devleti olma yolundayız. Dolayısıyla bütün muhalif kesimlere yönelik yok sayma ile karşı karşıyayız. Herkesin demokratik bir Türkiye isteği çok elzem. OHAL bir yıla devir olacak nerdeyse, bu çok normal bir hale geldi. Bu kalıcılaştırılacak. İtirazlarımız var. Bu itirazlarımızı hep birlikte söyleyebilmeliyiz. Yapacağımız çok şey var. Biz istiyoruz ki bunu alanda da, dışarıda da, fabrikalarda da hayatın her alanında hep birlikte yapabilelim” ifadelerini kullandı. 

Başkanların konuşmalarının ardından ziyaret sohbet havasında devam etti, iki partinin de üyeleri söz alarak görüşlerini belirtti. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üyelerine destek açıklaması yapan KESK'lilere soruşturma

SONRAKİ HABER

Limak'a satılan Gaziantep Çimento için imar planı değişikliği: Yerine AVM yapılabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa