01 Haziran 2017 05:29

Yakında taban fiyat açıklanmayabilir

Tüm Köy Sen Örgütlenme Sekreteri Sedat Başkavak Tarım Bakanı Faruk Çelik'in açıkladığı yaş çay fiyatını değerlendirdi.

Paylaş

Sedat BAŞKAVAK
Tüm Köy Sen Örgütlenme Sekreteri

Baştan söylememiz gereken bir şey var o da yaş çay alım fiyatı 2.13 değil 2 lira. Çünkü 13 kuruşluk destekleme primi ayrıca bakanlık tarafından ödeniyor. Yaş çay alım fiyatının 2 lira olarak belirlenmesi demek bu fiyattan yükseğe yaş çay alan olmayacak demek. Yani ÇAYKUR bu fiyattan alırken özel sektör daha ucuza çay alacak. ÇAYKUR Genel Müdürü ‘Çöldeki ağacın suya ihtiyacı gibi özel sektörün çaya ihtiyacı var, çay üreticisi acele etmesin’ diyor ama yaş çay alım fiyatını da neredeyse mayıs ayının sonunda açıklıyor. Doğu Karadeniz bölgesinde ara ürün yok denecek kadar az tek geçim kaynağı çay. O nedenle çay üreticisi bahardan yaza döndüğümüz şu günlerde çayını satıp parasını bir an önce alıp borcunu harcını ödeyip ihtiyaçlarını karşılamak istiyor. Fiyatın açıklandığı şu günlerde ÇAYKUR 90 bin ton, özel sektör 80 bin ton çay almış. Çay üreticisi çayını ÇAYKUR’a sorunsuz ve sınırsız verebilse özel sektöre ucuza çay vermez. Ya da ÇAYKUR özel sektörün 2 hatta 3 katı yaş çay alsa özel sektörün yaş çaya vereceği fiyat artmaz mı? Sonuç olarak çay üreticisi köylüler iki defa ezilmekte ve emekleri sömürülmekte. 

Tarım bakanının da ‘piyasa’ dediği bu tüccar değirmeninde özel sektör 1.70 hatta 1.60 liraya kadar çay alabilecek. Üretilen çayın yarısını ÇAYKUR yarısını özel sektör aldığına göre çay üreticisi en basit hesapla ortalama 1 lira 80 kuruşa çay vermiş olacak. 

Geçtiğimiz yıllarda ÇAYKUR yüzde 88 kâr ettiğini açıklamıştı. Demek ki söylenenin aksine ÇAYKUR zarar değil kâr ediyor. ÇAYKUR’un yüzde 88 kâr ettiği koşulda özel sektör daha fazla kâr ediyor demektir. 

Sonuç olarak çay fiyatı açıklaması da heyecanla beklenen bir durum olmaktan çıkmış rutine dönmüştür. Çünkü her sene 20 kuruş artış yapılmaktadır. Ne mazotun, gübrenin fiyatının artışı ne de temel gıda ve giyim harcamalarının artan fiyatlarını gözeten bir belirleme yapılmadı. Destekleme primi her seneki gibi 13 kuruş. Yani açıklanan yaş çay alım fiyatı artış oranı kadar bile artış yok. 

Bizi yavaş yavaş beğenmediğimiz bu fiyatları bile açıklamayacakları günlere hazırlıyorlar. Normalde çay kampanyası başlamadan açıklanan fiyatlar önce kampanya başlangıcına sonra bir gün sonrasına şimdi de birkaç hafta derken neredeyse bir ay sonrasına sarkıtacaklar. Geç açıklanan fiyatın kimin işine yaradığını hep beraber görüyoruz. Tüm gelişmeler Varlık Fonu’na devredilen ÇAYKUR’un akıbetini ve çay üreticisine reva görülen özel sektöre mahkumiyeti açıkça ortaya koymaktadır. 

Hükümet ve yetkililere açıklanan fiyatı yeniden değerlendirmelerini ve mağduriyet oluşturacak bu fiyatı yükseltmelerini istiyoruz. Yok bu mümkün değil deniliyorsa o zaman destekleme primini yükseltsinler.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çay üreticileri: Bu fiyat bizi özel sektöre mecbur eder

SONRAKİ HABER

Cağaloğlu Müdürü Necati Yener, çıkartılan yakalama kararının ardından ifade verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...