31 Mayıs 2017 18:00

Mahkemeler devre dışı mı bırakıldı?

HDP Antep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, İçişleri Bakanı Soylu'nun Gülmen, Özakça'ya DHKP-C'li demesini Meclis gündemine getirdi.

Paylaş

HDP Antep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açlık grevindeki tutuklu Eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için “DHKP-C ile bağlantıları var” açıklamasını Meclis gündemine  taşıdı. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Toğrul, Soylu’nun yaptığı bu açıklamayla masumiyet karinesini ihlal ettiğini belirterek şu sorulara yanıt istedi: “Söz konusu kişilerin defalarca gözaltına alınıp bırakılması ve uzun bir süredir kamu görevlerinde devam ediyor olabilmeleri Gülmen ve Özakça’nın herhangi bir hüküm giymedikleri anlamına gelmekte iken, Bakan soylu söz konusu kişiler hakkında neden terörist ifadelerinde bulunmaktadır? Soylu’nun, hiçbir yargı kararı olmadan Gülmen ve Özakça hakkında haksız ithamlarda bulunarak terörist demesi yargısız infaz değil midir? Bakan bu açıklamaları ile masumiyet karinesi ihlal etmemiş midir?

İçişleri Bakanının bu açıklamalarından sonra hakim ve savcılar, gerçeği açığa çıkartıp adaletli bir tavır sergileyebilecekler midir? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun mahkemelerin masumiyet karinesini ihlal ederek, mahkemelerce yargılaması devam eden tutukluları ve gözaltına alınıp bırakılan kişileri terörist ilan etmesi ve bunun üzerine mahkemelerce düzenlenen evraklarda terör örgütü üyesi yazılması mahkemelerin devre dışı bırakıldığı ve Sayın Soylu’nun talimatlarına uyulduğu anlamına mı gelmektedir? (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

'Gezi'de açığa çıkan birleşik mücadele temel reçetemizdir'

SONRAKİ HABER

KODA ve ÜNİVDER'in düzenlediği Dr. Mehmet Fatih Traş Yaz Okulu sona erdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa