31 Mayıs 2017 17:57

'Gezi'de açığa çıkan birleşik mücadele temel reçetemizdir'

Siyasi parti ve kitle örgütleri, Gezi eylemlerinin 4. yılı dolayısıyla açıklama yaptı.

Paylaş

Siyasi parti ve kitle örgütleri, Gezi eylemlerinin 4. yılı dolayısıyla açıklama yaptı.

Halkların Demokratik Kongresi,  4. yılında Gezi direnişinin haklılığı ve taleplerin Türkiye siyasal ve toplumsal yaşamı için ne denli elzem olduğunun bir kez daha kendini kanıtladığını ifade etti.

HDK tarafından yapılan yazılı açıklamada, “OHAL ve KHK’lerle yaşamın bir bütün olarak  zapturapt altına alınmaya çalışıldığı, en temel hak ve özgürlüklerin dahi tartışılır hale geldiği, başta Kürt illeri olmak üzere her düzlemde yerel demokrasi taleplerinin savaş gerekçesi olarak kabul edildiği, içte ve dışta savaşın bir devlet politikası halinde uygulandığı bu süreçte Gezi’de açığa çıkan, birleşik mücadele tartışmasız temel reçetemizdir. Tüm ezilenleri birleşik barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz” denildi. 

ESP: GEZİ RUHUYLA OHAL’İ YIKACAĞIZ

ESP de yaptığı yazılı açıklamada , Gezi eylemlerinin AKP Hükümetinin baskıcı ve yasakçı politikalarına karşı ortaya çıktığını ifade etti. Açıklama şöyle devam etti: “Yine Gezi öncesi yaptıkları gibi her şeyi yasaklayan, kendi dışında hiçbir faklı sesin, anlayışın sesini duyurmasına, örgütlenmesine izin vermiyorlar. Ama nafile! İşçiler, Kürtler, Aleviler, kadınlar, LGBTİ’ler ve tüm ezilenler, OHAL ve KHK düzenine karşı, demokrasi ve özgürlük mücadelesinden geri adım atmayı reddediyor. Gezinin ruhuyla OHAL’i yıkacağız.” 

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Eylem Tuncaelli ve Naci Sönmez yaptıkları açıklamada, “Gezi Erdoğan-AKP iktidarının despotizmine karşı, rantçı ve kalkınmacı politikalara, mülksüzleştirme yoluyla birikim politikalarına karşı hayatın savunusu oldu. Emekçinin, beyaz yakalının, başörtülünün, eşcinselin, kadının, yaşlının, gencin, hayatında ilk kez eyleme gidenin, örgütlü insanların, Türk’ün, Kürt’ün, Ermeni’nin kenetlenen gücü ‘nasıl bir siyaset’ ve ‘nasıl bir gelecek’ sorularına verilen en sahici yanıtları oluşturdu” denildi. Gezi ruhunun 16 Nisan’da bir kez daha ortaya çıktığı belirtildi: “Hayır daha bitmedi’ diyen milyonlarca yurttaş 16 Nisan 2017 referandumunda olağanüstü koşullar altında bir seçime giderken, Gezi’yi hatırlayarak ‘hayır’ isyanını büyüttü. Hiç de az olmadığımızı, umutsuzluğa ve karamsarlığa yer olmadığını bir kez daha gösterdi.” (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Kamerasız kalan tek yer hücrenin içi’

SONRAKİ HABER

Mahkemeler devre dışı mı bırakıldı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...