31 Mayıs 2017 17:52

‘Kamerasız kalan tek yer hücrenin içi’

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevinde tutulan İhsan Kartal, cezaevinin her yerine yerleştirilen kameralarla özel yaşamlarının ihlal edildiğini söyledi.

Paylaş

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevinde tutulan İhsan Kartal, hastaneye gidiş gelişte parmak izi uygulamasına zorlandıklarını ve cezaevinin her yerine yerleştirilen kameralarla özel yaşamlarının ihlal edildiğini söyledi.

Kartal, cezaevinden yazdığı mektupta şunları söyledi: “Son zamanlarda özellikle hastane ve mahkemeye gidiş gelişlerde hak ihlalleri yaşanıyor. Gidiş-gelişlerde parmak uygulaması diye bir uygulama getirdiler. Bu uygulama insani değil, çünkü mahkeme ve hastaneye gidiş-gelişte de parmak izi veriliyor ve gelişte de eşleştiriliyor. Bu uygulama Adalet Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilmiş. Örneğin, kalp krizi geçiren bir insan sedye üzerinde ‘Ben parmak izi vermem’ dediği zaman, o insanı o halde tekrar geri getirip ölüme terk ederler. Bunun adı da insanları öldürmektir.”

Yaşam alanlarının kameralarla gözetlendiğini belirten Kartal, “Bulunduğumuz cezaevinin dört tarafı MOBESE kameralarla adeta donatılmış durumda. Her 20 metrede birkaç MOBESE yerleştirilmiş, cezaevinin çatılarına MOBESE yerleştirmişler. Bu da yetmemiş gibi her hücrenin avlusuna da kamera yerleştirmişler. Yani kamerasız kalan tek yer hücrenin içidir. Tutukluların mahremiyet alanı diye bir yer kalmamıştır. Bu uygulama insani değil” dedi. (Tekirdağ/DİHABER)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Hasta tutuklular dar ring aracında taşınıyor’

SONRAKİ HABER

'Gezi'de açığa çıkan birleşik mücadele temel reçetemizdir'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...