31 Mayıs 2017 17:50

‘Hasta tutuklular dar ring aracında taşınıyor’

Tutuklu HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, mahpusların sağlık hizmetlerine ulaşımları sırasında yaşanan sıkıntılara ilişkin soru önergesi verdi.

Paylaş

Tutuklu HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, mahpusların sağlık hizmetlerine ulaşımları sırasında yaşanan sıkıntılara ilişkin, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. 

Kocaeli 1 No’lu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan Encu, “4 Kasım 2016 tarihinde organize bir şekilde farklı kentlerde aynı anda başlatılan bir operasyon ile partimize karşı bir fiili darbe yapılmış ve Eş başkanlarımız dahil 11 milletvekili gözaltına alınmıştı. O tarihten bu yana haksız ve hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulmaktayız. Bu hukuksuz süreçte cezaevlerinde yaşanan insan hakları ihlallerini yerinde görme şansımız oldu.

Cezaevlerinde mahkumların sağlık hizmetlerine ulaşımları esnasında tek kişilik ve dar kabinleri olan ring araçları ile götürülmesi, hastaların hastaneye götürüldüklerinde saatlerce aracın içinde bekletilmesi ve tek tek hastane içine götürülmesi, çok ciddi hastalık taşıyan mahkumların temel ihtiyaçlarını bile karşılama koşullarının olmaması ciddi sağlık sıkıntılarına yol açmaktadır” dedi. 

Encu şu sorulara yanıt istedi: “Mahkumların sağlık sorunlarının giderilmesi konusunda herhangi bir çalışmanız var mı? Birden çok hastanın aynı araçta götürülmesi sağlıkları açısından sorun teşkil etmesine rağmen bu uygulamanın bakanlığınız bilgi ve onayı doğrultusunda mı yapılmaktadır? Cezaevlerindeki revirlerin işlerliği ve tedavi yapma uygunlukları denetleniyor mu? Sağlık merkezlerine, infaz kurumlarının ambulansı yerine uygunsuz ring araçları ile götürülmesi bir insan hakları ihlali olmasına rağmen uygulamanın bu şekilde devam etmesi bilginiz dahilinde midir? Muayene sırasında hastaların ring araçlarında bekletilmesi, ağır hastaların bile bir takım prosedürler nedeniyle herhangi bir muayene ve tetkik yapılmadan uzun süreler ring araçlarında tutulması daha büyük sağlık sorunlarına neden olmasına rağmen bu uygulamaya neden devam edilmektedir?” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ÖGİ: Ertaş ve Güzüpek derhal serbest bırakılsın

SONRAKİ HABER

‘Kamerasız kalan tek yer hücrenin içi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...