31 Mayıs 2017 17:34

HDP'li Besime Konca'ya 2 yıl 6 ay hapis

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca'ya Batman'da yargılandığı davada 2 yıl 6 ay hapis verildi.

Paylaş

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca hakkında 2 yıl 6 ay hapis verildi. Mahkemenin taleplerini görmezden geldiği avukatlar duruşmadan çekilirken, kararı duyan Konca, “Önce talebiniz nedir diye soruyorsunuz. Fakat taleplerimizi değerlendirmiyorsunuz bile. O yüzden hukuk yok. Önceden verilmiş kararlar buraya gelip açıklanıyor. Hukuku isimsiz mezarlar haline getirdiniz" diyerek tepki gösterdi.

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca hakkında Diyarbakır Sur’da yaşamını yitiren Cihat Türkan’ın Batman’daki cenaze törenine katıldığı gerekçesiyle “Örgüt propagandası yapma” iddiasıyla açılan davanın 5’inci duruşması Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 3 Mayıs’ta görülen 4’üncü duruşmada hakkında yurt dışı yasağı konularak tahliye edilen ancak savcılığın itirazı üzerine 29 Mayıs’ta bu duruşmaya katılmak üzere Batman’a gelirken tutuklanan Konca duruşmaya katıldı. Batman ve Diyarbakır barolarından avukatların da hazır bulunduğu duruşmayı HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, HDP, DBP, DTK ve Barış Anneleri Meclisi yöneticileri de izledi. 

AVUKATLAR DAVADAN ÇEKİLDİ 

İddianamenin okunmasıyla başlayan duruşma avukatların savunmasıyla devam etti. Duruşmada savunma yapan Avukat Bayram Arslan, Konca’nın hukuksuz bir şekilde tutuklandığını ve kararın siyasi olduğunu söyledi. Arslan, önceki beyanlarını yineleyerek müvekkilinin tahliye edilmesi talebinde bulundu. Duruşmada söz alan avukat Kübra Demir de, dosyadan çekilmek istediklerini ifade ederek, “Bu dosya Türkiye hukuksuzluk tarihine geçti. Dosya hukuksuzluklarla doludur” dedi. 

Esas hakkında ek süre talepleri mahkeme tarafından reddedilince Konca’nın avukatları dosyadan çekilme kararı aldı. Mahkeme salonunda çıkan avukatlar duruşmaya izleyici olarak katıldı. Bunun üzerine Diyarbakır Barosu avukatları davaya müdahil olma talebinde bulundu. Mahkeme, Diyarbakır Barosu avukatlarının müdahillik talebine de yanıt vermedi. 

‘BU SUÇA ORTAK OLMAYIN’

Savunma için söz alan Diyarbakır Barosu avukatlarından Mesut Beştaş, yargılanan HDP’li vekillerin tek suçunun HDP’li olması olduğunu kaydetti. Savcıya siyasetin etkisi altında kalarak karar vermemesi ve yargılama yapmaması gerektiğinin altını çizen Mesut, Konca’nın 5 buçuk yıl boyunca yargılanmadan tutulduğunu hatırlattı. Beştaş, Konca’nın Siirt dosyasıyla yargılanmasını “adaletsizlik” olarak değerlendirdi. Ardından söz alan Diyarbakır Barosu avukatlarından Reyhan Yalçındağ, “Bu suça ortak olmayın. Kararı asla kabul etmiyoruz. Fezlekelerin iddianamelere dönüşmesi hukuka aykırıdır. 'Çocuklarla evlenilebilir' diyen imamların bunu söylemesi ifade özgürlüğüdür de gencecik insanların öldürülmesini istemeyenlerin ifade özgürlüğü yok” diyerek yargılamaya tepki gösterdi. 

Yalçındağ, şöyle dedi: “Müvekkilim HDP’li diye bu kararın verilmesi yanlıştır. Türkiye yargısı daha derin, etik ve vicdani bir yol ayrımındadır. Besime’nin tutuklu olmasını seçim hakkının ihlali olarak görüyoruz. Tahliye talebimiz kabul edilsin. Esas hakkında süre talebimizin de kabul edilmesini istiyoruz.”

KONCA: ‘YA MUSALLA YA MAHKUM’ PARÇASI DİNLETİLDİ

Savunmaların ardından duruşmaya ara verildi. Aranın ardından söz alan Besime Konca, “Çeviri sorunu yaşandığı için savunma yerine düşüncelerimi aktaracağım. 5 aydır haksız yere tutuklu bulunuyorum. Türkiye yargısını geniş bir zaman içerisinde araştırıp savunmamı öyle vereceğim. Bu yüzden zaman talebinde bulunuyorum. Gözaltına alındığım zaman hukuksuzlukla karşı karşıya kaldım. Bir saat boyunca ‘Ya musalla ya mahkum’ parçası dinletilerek psikolojik baskı uygulandı. Bu süreç içerisinde darp edildim” vurgusu yaptı. 

‘KAÇMADIM BURADAYIM’

“Bu neyin öfkesi?” diye soran Konca, “Tahliye edildiğim zaman Meclis'e gittim, toplantılara katıldım. Bana 'Mahkemeye gitmedikleri için tutuklandı' dediler. Ama kaçmadım. Buradayım, kendi ülkemdeyim demokrasi ve kadın mücadelemi yürütmeye devam edeceğim. Ben burada haksız ve hukuksuz bir şekilde bulunmaktayım. Cumhuriyet Başsavcılığı hakkında ayriyeten suç duyurusunda bulunacağım. Bir yanda gençleri öldürenlere ödül gibi cezalar, diğer yandan gençlerin ölmemesini istediğimiz için bize ceza veriliyor. Eğer cenazeye katıldığım için bana ceza verilecekse bundan asla çekinmem. Buradayım” şeklinde konuştu. 

CEZA VERİLDİ

Savunmaların ardından duruşmaya 2 dakika ara veren mahkeme heyeti, kararını açıkladı. Mahkeme, Konca hakkında “Örgüt propagandası yapma” iddiasıyla 2 yıl 6 ay ceza verdi. Heyet, Konca’nın tutukluluk halinin de devamına hükmetti. 

KONCA: HUKUKU İSİMSİZ MEZARLAR HALİNE GETİRDİNİZ

Kararı duyan Konca, “Önce talebiniz nedir diye soruyorsunuz. Fakat taleplerimizi değerlendirmiyorsunuz bile. O yüzden hukuk yok. Önceden verilmiş kararlar buraya gelip açıklanıyor. İstanbul’da bazı isimsiz mezarlıklar var. Bu isimsiz mezarlıklar Osmanlı’daki cellatların mezarları. Siz hukuku bu isimsiz mezarlar haline getirdiniz. Seçilmiş olarak mücadelemize devam edeceğiz” dedi. 

Salonda bulunan kadınlar Konca’ya alkış tutarak destek verdi. (DİHABER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Taksim Meydanı abluka altına alındı

SONRAKİ HABER

Bolivya'da askerin saldırılarını soruşturmadan muaf tutmak için kararname çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa