Cam işçileri: Daha ileri eylem kararları alınmalı

Cam işçileri: Daha ileri eylem kararları alınmalı

Kristal-İş üyesi cam işçileri, grev hakkı için eylemlerini devam ettirirken Kristal-İş'ten de daha ileri eylem kararları bekliyor.

Fırat TURGUT
İstanbul

Grev hakkı için eylemlerini devam ettiren Kristal-İş üyesi Şişecam işçileri fabrikada bekleyişini sürdürüyor, her vardiyada 1.5 saat üretimi durduruyor. Taleplerinin karşılanması için üretimin durması gerektiğini ifade eden cam işçileri, “Sendikamızdan daha ileri eylem kararı almasını bekliyoruz” dedi.

Her geçen gün aralarındaki dayanışmanın arttığını ifade eden Lüleburgaz’dan bir cam işçisi, “Moralimizi yüksek tutuyoruz. Hatta daha ileri tartışmalar yürütüyoruz. İşverene başta sunulan taslağın geri çekilip daha iyi maddelerin olduğu bir taslak hazırlanıp verilmesini dahi tartışıyoruz” dedi.

Yasaların artık hiçbir şekilde işçilerin yararına işlemediğini ifade eden başka bir cam işçisi ise “Bu yasalarla ve bu yasaklarla hiçbir hak elde edemeyeceğimizi biliyoruz. Bu yüzden artık en çok ve yüksek sesle ‘Grev, işgal, direniş’ ve ‘Şalter inecek bu iş bitecek’ sloganını atıyoruz” diye konuştu. Grevlerin sürekli yasaklandığını dile getiren işçi, “Emeğimizin, geleceğimizin patronlara peşkeş çekildiği bir ortamda işçi haklarından söz edemez hale geldik” dedi.

Verdikleri mücadelenin yalnızca kendilerini ilgilendirmediğini vurgulayan başka bir işçi de “Demokrasi talep edenlerin, grevi yasaklanan diğer iş kollarında çalışan işçilerin mücadelesidir” diye konuştu. Elde edecekleri kazanımın TİS sürecine girecek metal işçilerini de ilgilendireceğini söyleyen işçi, “Bunu bilerek kararlı bir şekilde, geri adım atmadan ilerliyoruz. Genel başkanımız şubeleri fabrikaları dolaşmaya başladı. En son Trakya’ya gelecek. Bizim beklentimiz bölgemize daha ileri eylem kararlarıyla gelinmesi” dedi.

KRİSTAL-İŞ: İŞVEREN MASAYA OTURMALI

Kristal-İş Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada ise patrona görüşmelerin sürmesi çağrısı yapıldı.

Grev ve toplu sözleşme hakkının ortadan kaldırılması için her türlü hukuk dışı yola başvurulduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Hukuksuzluğa sırtını dayayarak, hukukun arkasından dolanarak, gayrı meşru yollarla toplusözleşme ve grev hakkının geçici olarak yasaklanabileceğini ancak bu uygulamalarla iş barışının sağlanamayacağını herkes bilmelidir. Buradan bir kez daha çağrımız toplu sözleşme masasında görüşmelerin sürmesidir. Cam işçilerinin dün olduğu gibi bugün de hukuk zeminine bağlı kalarak meşru ve demokratik hak arama mücadelesine devam edeceğini bildiririz.”

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. aliekber özkaya emekli işci 5 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    binlerce cam işçisinin ana sütü gibi hak olan meşru demokratik grevleri, sermaye sınıfı ve iktidarları tarafından gözünün yaşına bakılmadan acımasızca yasaklandı. bu kaçıncı grev yasagı oldugunu dahi unuttuk, emek sermaye çeliskisi temelinde baktıgımızda sınıf mücadeles i emekle sermaye arasıda yaşanan sınıf savaşımıdır, bu tartışmasız böyledir., sermaye, iktidarları aracılıgı ile emek düşmanı politikarını kanunlarını gözünü dahi
    ikırpmadan hayata geçirirler, bunu yaparken asla terettüt göstermezler, bu durumda sınıf mücadelesi netleşir, kimlerin yani hangi güçlerin sınıfın yanıbaşında oldugu hangi güçlerin sınıfın karşısında oldugu görülecektir. işte o zaman dost düşman belli olacaktır. sınıfın yanında tutum belirlemiş olanlar bu mücadeleyi ortakaşanlar dogru mücadele perspektifi geliştirenler mücadeleyi mutlaka kazanacaklardır. başta cam işçileri olmak kaydı ile diger sınıf kardeşleri sınıfdan yana olan önderler bütün sınıf dostları tepeden tırnaga topyekün bu yasakcı anlayışa karşı , sermaye ve onun iktidarlarına karşı, iktidarlarının saldırılarını boşa çıkaracak mücadele biçimlerini çeşitliliklerini örgütlü yapılarıyla sermaye sınıfının karşısına koyabilirlerse bu saldırıları boşa çıkaracaklardır işçi sınıfı bu güç ve yetenektedirler yeterki inansın ve inisiyatifi ele almalılar zira sendika büokrasisine bırakmamalıdırla,r aksi yenilgieri karşısında sürekli ah vah çekmekten öteye gitmeyecektir, iş ekmek özgürlük mücalesine yönelik yönelik saldırıyı durdurmanın yolu yöntemi bilinmektedir bunu en iyi bilenlerde geçmiş deneyimleri olan cam işçileridir, birçok fabrikada çalışan ve aynı kaderi paylaşan binlerce işci öncelikle örgütlerini örgütlü güçlerini seferber etmelidir, grevdeki emekçiler birden çok komite kurarak bulundukları il yada ilçelerde başta sınıf partisi emek partisi yöneticileri olmak üzere emekten yana tüm sendika yöneticileri siyasi partiler kooperatifler yöre dernekleri vs yetkili komite görevlileri ev ev kahve toplantıları halk pazarları halkın bulundugu yerlere giderek halka haklılıklarını anlatıp emek ekmek ve insanca yaşamak için yürüttükleri mücadeleye sahip çıkmalarını ve
    yanlarında olmalarını istemelidirler.üretimden gelen güçlerini dogru zaman ve dogru alanda kullanarak eylem çeşitliliklerini hayata geçirmeli patronların tahammül dahi gösteremeyecegi eylemlere başlamalı birlik ve beraberliklerini taçlandırarak sendika yöneticilerini bu mücadelenin içine alarak yürümelidirler haklısınız ve kazanacaksınız selam olsun şanlı mücadelenize

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.