31 Mayıs 2017 16:41

Muhabirimizi alıkoyan belediye bir de şikayetçi oldu

Evrensel muhabiri Eren Ergine’yi haber takibi sırasında alıkoyan Esenyurt Belediyesi bir de şikayetçi oldu, basın kartının sahte olduğunu iddia etti. 

Paylaş

Meltem AKYOL
İstanbul

Evrensel muhabiri Eren Ergine’yi haber takibi sırasında 3 saat boyunca alıkoyan Esenyurt Belediyesi bir de şikayetçi oldu. Muhabirimizin gösterdiği kurum kartının sahte olduğunu iddia eden belediye, ‘Resmi belgede sahtecilik yapıldığı’ suçlamasında bulundu. Belediyenin şikayeti üzerine ifade vermeye giden Evrensel muhabirinin Avukatı Gamze Gökoğlu, Belediyeye sarı basın kartı ile kurum kartının farkını anlatamadıklarını söyledi. Gökoğlu, belediyeden şikayetçi olduklarını da sözlerine ekledi.

HEM ALIKOYDU, HEM ŞİKAYETÇİ OLDU

Yaşanan süreci Evrensel’e değerlendiren Gökoğlu Muhabirimiz Eren Ergine’nin geçen eylül ayında Esenyurt Belediyesinin özel güvenlik görevlileri tarafından alıkonulduğunu hatırlattı. 
Esenyurt Belediyesinin aradan geçen 6 ayın ardından hem Eren Ergine hakkında, hem de eylem yapan 2 kadın hakkında şikayette bulunduğunu söyleyen Gökoğlu, “Şikayet gerekçeleri ise kamu kurumunun faaliyetini engelleme, kişilerin huzur, sükununu bozma, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet. Burada Evrensel Gazetesi Muhabiri Eren Ergine için ise başka bir gerekçe daha var. Ergine alıkonulmanın yaşandığı gün gazeteye ait kurum kartını göstermiş. Şikayet dilekçesinde ‘Eren isimli şahsın ibraz ettiği Evrensel gazetesi basın kartı idaremiz basın bürosunca incelenmiş ve sahte olduğu anlaşılmış’ deniliyor. Yani Ergine’nin gösterdiği kurum kartının sahte olduğunu iddia ederek bir de resmi belgede sahtecilik yapıldığını iddia ediyorlar” şeklinde konuştu. 

‘SARI BASIN KARTI İLE FARKINI ANLAMADILAR’

Belediye çalışanlarına bir türlü sarı basın kartı ile kurum kartı arasındaki farkı anlatamadıklarını söyleyen Gökoğlu, “Şimdi Ergine’nin gösterdiği kurum kartını sarı basın kartı sanıyorlar ve Başbakanlığa sorduruyorlar, ‘Bu kişinin sarı basın kartı var mı’ diye. Onlar da ‘yok’ deyince ‘Bu evrak sahtedir’ diyorlar ve şikayette bulunuyorlar. Biz alıkonulmanın yaşandığı gün de ısrarla anlattık, ‘Bakın bu sarın basın kartı değil kurum kartı’, yani bu iki kart birbirinden farklı şeyler. Anlamıyorlardı, şimdi bir de şikayette bulunmuşlar” ifadelerini kullandı.

Belediyenin şikayeti sonrası ifade vermeye gittiklerini söyleyen Gökoğlu, haber takibi amacıyla orada olduğumuzu ve kartlar arasındaki farkı; sarı basın kartı olmayan birinin haber yapamayacağı yönünde de bir düzenleme olmadığını bir daha anlattık” diye konuştu.

Gökoğlu ayrıca, “Biz de belediyeden şikayetçi olduk, hem müvekkilimin görevini yapmasını engellediği için, hem de 3 saat boyunca alıkoyarak hürriyetinden yoksun bırakıldığı için” dedi.

NE OLMUŞTU?

Evrensel Muhabiri Eren Ergine 28 Eylül 2016 tarihinde, kazandıkları davaya rağmen arsalarının bir kısmına belediye tarafından el konulduğunu belirten bir ailenin Esenyurt Belediyesi önünde yapmak istediği basın açıklamasını takip etmek isterken sivil polisler ve Belediyenin güvenlik görevlileri tarafından alıkonulmuştu.
3 saat boyunca belediye binasındaki bir odada tutulan muhabirimiz ardından polis tarafından karakola götürülmüştü. Özel güvenlikçilerin “Şikayetçi olmaması üzerine” de muhabirimiz bırakılmıştı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cezaevlerinde anneleriyle kalan çocuklar Meclis gündeminde

SONRAKİ HABER

İmamoğlu'dan "Kanal İstanbul" yanıtı: Halk bu protokolleri 23 Haziran'da iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa