Marmara Üniversitesi’nde yaşanan tacize kadınlardan tepki

Marmara Üniversitesi'nde kadınlar Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü Ana kapı önünde açıklama yaparak taciz ve tecavüz girişimine tepki gösterdi.

31 Mayıs 2017 15:29
Paylaş

Marmara Üniversitesi'nde kadınlar Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü Ana kapı önünde açıklama yaparak taciz ve tecavüz girişimine tepki gösterdi. Kampüs içinde toplanan kadınlar, “Tacizciden hesabı kadınlar soracak”, “Taciz varsa dayanışma var”, “Yaşasın kadın dayanışması”sloganı atarak ana kapı önüne yürüyüş gerçekleştirdi. “Taciz varsa kadın dayanışması var” pankart açan kadınlar “Beyazıt’tan Marmara’ya yaşasın kadın dayanışması”, “Taciz yönergesi oluşturulsun”, “Tacizcilerden hesabı kadınlar soracak” dövizleri taşıdı.    

‘OKUL YÖNETİMİ TACİZCİYİ KORUYOR’

Daha sonra Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü Ana kapı önünde kadınlar bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınlar adına konuşan Şehriban Alkış üniversitede yaşanan tecavüz girişimi ve tacizlerden bahsederek başladığı konuşmasının devamında “Basına taciz haberinin yayılması ile birlikte söz konusu asistan, tacize uğrayan kadın arkadaşımızın girdiği sınavda kopya çektiğini iddia ederek kağıdına el koymuştur. Tacize uğrayan kadınlar okul yönetimi tarafından ciddiye alınmamış "yeterli delil yok" denilerek geri çevrilmiştir. Asistanın taciz mesajları okul yönetimine bizzat okutulmasına rağmen okul yönetimi "Hocanıza söyleriz bir daha mesaj atmaz." demekle yetinmiş ve kadınların beyanını görmezden gelmiştir. Tacizlerin basına yansıması ile birlikte okul yönetimi bir yandan twitter hesabı üzerinden soruşturma açıldığını duyururken bir yandan haberi yaptıran öğrencilere tehditler savurmayı ihmal etmemiştir” dedi.

‘TACİZCİLERİN OKULUMUZLA İLİŞKİLERİ KESİLSİN’

Alkış, üniversiteli kadınlar olarak taleplerini şöyle sıraladı : “Bizler Marmara Üniversitesi'nden kadınlar olarak şikayet ve taleplerimizi iletebileceğimiz, öğrenci ve akademisyenlerden oluşan Marmara Üniversitesi Kadın Araştırmaları Komisyonu kurulmasını talep ediyoruz. İzleyen süreçte hukuk fakültesinden hocalarımızla birlikte Marmara Üniversitesi Taciz Yönergesi hazırlamak üzere bir araya gelmemiz öncelikli talebimizdir. Marmara Üniversitesi yönetimi tarafından tacizci eğitmen ve asistanın derhal okulumuzla ilişiğinin kesilmesi gerekmektedir.”

‘TACİZE DE SALDIRILARA DA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Alkış, konuşmasının devamında “Israrla haykırıyoruz; tacizi, tecavüzü meşru gören zihniyeti biz kadınlar yıkacağız! Tacizi, tecavüzü aklamaya çalışanlara karşı biz kadınlar birlikte güçlüyüz. Tecavüzü aklatacak yasayı geri çektiren irademizle, dayanışmamızla kampüslerimizde de tacize tecavüze izin vermeyeceğiz. Üniversiteler tacizcilerin değil, üniversiteler bilimin, aydınlığın kalesidir” ifadelerini kullandı.

Marmara Üniversitesi'nden kadınlar ve okul kulüpleri olarak bu süreçlerin takipçisi olacaklarını kaydeden Alkış, “Kadın dayanışması olduğu sürece bu okulda tedirgin olması gereken kadınlar değil tacizcilerdir. Çünkü bizler tacizcilerin ellerini kollarını sallayarak bu okulda gezmelerine izin vermeyeceğiz” dedi.(İstanbul/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Sanık avukatlar: Korktukları şeyi yapmaya devam edeceğiz

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa