31 Mayıs 2017 15:17

Sanık avukatlar: Korktukları şeyi yapmaya devam edeceğiz

İzmir'de darbedilerek gözaltına alınan ÇHD ve ÖHD üyesi avukatların ilk duruşması görüldü. (Fotoğraf: Arşiv)

Paylaş

İzmir'de 15 Kasım günü derneklerinin kapatılmasını protesto etmek isteyen ve darbedilerek gözaltına alınan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi 17 avukat hakkında "2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" suçundan açılan davanın ilk duruşması görüldü. İzmir Adliyesi 31'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada sanık avukatların tamamı ve onları savunmak için gelen meslektaşları hazır bulunurken, duruşmada ilk olarak kimlik tespiti yapıldı.

Kimlik tespitinin ardından ifadelere geçilmeden önce söz alan kapatılan ÇHD Genel Sekreteri Avukat Nergis Tuba Aslan, 15 Temmuz'da gerçekleşen darbe girişimi sonrası OHAL ile birlikte derneklerinin kapatıldığını, avukatların da barışçıl ve demokratik bir şekilde adliye önünde bunu protesto etmek istediklerini söyledi. Adliye kolluk amirinin Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Okan Bato ile yaptığı görüşmeye dikkat çeken Aslan, Bato'ya izin verilip verilmediğinin sorulduğunu Bato'nun gözaltı işlemi yapılması yönünde talimat verdiğini ifade etti. Meslektaşlarının darbedilerek gözaltına alındğını ve darp raporlarının da bulunduğunu söyleyen Aslan, bu konuda hiçbir işlem yapılmadığını, hatta kalem dahi oynatılmadığını belirtti. Aslan, "Bu faşizm koşullarının elbet geçeceğini biliyoruz. Tutuklasa da gözaltına alsa da mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Biz Okan Bato'yu unutmayacağız. Hatırlamaya devam edeceğiz. Faşizm koşulları geçse de onu anlatmaya, ifşa etmeye devam edeceğiz" dedi. Aslan, sorgu yapılmaksızın beraat verilmesini talep etti. Mahkeme ise avukatların bu talebini reddederek sorgu aşamasına geçti.

Avukatların ifade aşamasında ÖHD üyesi avukatlar anadilleri olan Kürtçe savunma verdi. Avukatlar ifadelerinde, o gün orada derneklerinin kapatılmasını protesto etmek için toplandıklarını, daha basın açıklaması gerçekleştirilemeden polisin hiçbir uyarıda bulunmadan kendilerine saldırdığını söyledi. Polisle yapılan görüşmelerde kendilerine adliye sınırları dışında bir yerin basın açıklaması için uygun olduğunun söylendiğini belirten avukatlar, buraya doğru yöneldikleri sırada ise polisin saldırısı ile karşılaştıklarını kaydetti. Devletin her dönem saldırısına maruz kalmalarının sebebinin tüm ezilenlerin avukatlığını yapmaları olduğunu ifade eden avukatlar, insan haklarını ve demokrasiyi savunmaya devam edeceklerini söyledi.

İfadesi alınan avukatlardan kapatılan ÇHD İzmir Şube Başkanı Serdar Gültekin, çalışma alanlarının adliyeler olduğunu ve burada söz söylemek istemelerinin çok doğal olduğunu vurgulayarak, hukuksuz bir şekilde gözaltına alındıklarını söyledi. Hazırlanan iddianamenin gerçekliği yansıtmadığını söyleyen Gültekin, "Bu yargılama şu açıdan kıymetli olabilir. Polis tutanağında, ses araçları ile uyarıda bulunduğu belirtiliyor, ki böyle bir şey yok. Savcı okumadan, görüntüleri izlemeden iddianame hazırlamış. Suç işleyen onlar, burada yargılanıyor görünen biziz. ÇHD'nin yaptıkları ile ÇHD'ye karşı yapılanlar konusunda tarih hüküm verecek. Biz hep burada olacağız, oysa bu yargılama ve hukuksuz emirleri veren hâkim ve savcılar bir sınır kapısından kaçarken ya son görüntüsünü verecek, yahut bunu yapamadan silinip gidecekler" dedi.

Kürtçe savunma yapan kapatılan ÖHD İzmir Şube Eş Başkanı Avukat Fatma Demirer, "Hukuksuz KHK'ler ile sesimizi kısamayacaklarını söylemek istedik. ÖHD olarak Cizre'de, Sur'da, Nusaybin'de idik. Her zaman ezilenlerin ve Kürtlerin mücadelesinin yanlarında olacağız. Yoldaşlarımız, arkadaşlarımız buradalar. Mücadelemize devam edeceğiz" dedi. Sanık Avukat Zöhre Dalkıran ise dernekleri kapatılmış olsa bile her alanda mücadele edeceklerini dile getirerek, "Korktukları şeyi yapmaya misliyle devam edeceğiz" dedi.

İfadelerin ardından mahkeme heyeti dosyaya sunulan görüntülerin sanık avukatlarına verilmesine ve davanın 23 Haziran tarihine ertelenmesine karar verdi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da çatışma: 3 asker yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Soğuk hava deprem bölgesinde çadırda yaşamayı zorlaştırıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...