Nurhak'ta yitirilenler İzmir'de anıldı

İzmir'de Alpaslan Özdoğan'ın mezarı başında yapılan Nurhak anmasında, Cemgil, Manga, Özdoğan'ın gençliğe işçi sınıfının yolunu gösterdiği belirtildi.

31 Mayıs 2017 14:53
Paylaş

İzmir'de yapılan anmada Nurhak dağlarında yaşamını yitiren THKO önderlerinin gençlere, işçi sınıfının yolunu gösterdiği vurgulandı.
31 Mayıs 1971’de Nurhak dağlarında çıkan çatışmada, Türkiye gençlik hareketinin önderlerinden Sinan Cemgil ve Kadir Manga ile birlikte yaşamını yitiren Alpaslan Özdoğan mezarı başında anıldı.

Buca Eski Mezarlığı’ndaki anma için mezarlık girişinde bir araya gelen Emek Partisi, Emek Gençliği, HDP, CHP, Devrimci 78'liler Derneği üyeleri ‘Unutmadık, Unutturmayacağız’ pankartı ve ‘Yaşasın Devrim ve Sosyalizm’, ‘Faşizme Ölüm Halka Hürriyet’ ve ‘Gençlik Gelecek, Gelecek Sosyalizm’ sloganları ile Alpaslan Özdoğan’ın mezarının başına yürüdü.

'YAKTIKLARI KIVILCIMI BÜYÜTECEĞİZ'

Burada konuşma yapan Emek Gençliği Yöneticisi Pınar Çetinkaya, Nurhak’ta yaşamını yitirenlerin Denizlerle birlikte Türkiye devrim mücadelesinin kıvılcımını yaktığını belirterek “Bizler de onların yaktığı kıvılcımı asla unutmayacağız. Daha da büyüteceğiz. O günkü gençler demokrasi, özgürlük mücadelesi veriyordu. Bizler bugün Türkiye'de ne demorkasiden ne de özgürlükten bahsedebilir hale geldik. Düşüncesini açıklayan gençler cezaevine gönderiliyor. Memurlar ihraç ediliyor, işçiler işinden atılıyor. Bizler bunların hesabını soracağız” dedi.

‘İŞÇİ SINIFININ YOLUNU GÖSTERDİLER’

Onların, gençliğe işçi sınıfının ve sosyalizmin yolunu gösterdiğini de ekleyen Çetinkaya şunları söyledi “Bugün eğer ki bir mücadeleye devam etmek istiyorsak kıdem tazminatını elinden alınmak istenen işçilerin yanında olmalıyız, grevi yasaklanan Şişecam işçilerinin mücadelelerini duyurmalı destek olmalıyız. Biz de gençler olarak emek, özgürlük ve demokrasi mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz. Birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz.” (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Klisom’da işçiler hep birlikte işe başlamakta ısrarcı

SONRAKİ HABER

Akdeniz'de 3.6 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...