31 Mayıs 2017 14:42

Ceylanpınar'daki polis cinayetleri davasında sona geliniyor

AKP tarafından çözüm sürecinin bitirilmesine gerekçe yapılan Ceylanpınar polis cinayetleri davasında sona geliniyor.

Paylaş

Ceylanpınar'da 2015 yılında öldürülen 2 polisin ölümüne ilişkin dava bir sonraki duruşma tarihi olarak 6 Temmuz olarak belirlendi. Sanık avukatlarından öğrenilen bilgiye göre önümüzdeki duruşmada savcının mütalaasını açıklamasının ardından hakimin cinayetlere ilişkin kesin kararını vermesi bekleniyor. Duruşmada ayrıca daha önce “hiç orada bulunmadım” diyen polis memurunun evde parmak izinin çıkması üzerine avukatların polisi soruşturma talebi reddedildi. 

Suruç Katliamı’nın ardından Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 22 Temmuz tarihinde polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar evlerinde ölü bulunmuştu. Yumuşak ve Acar’ın kafalarına sıkılan kurşunla öldürüldüğü tespit edilmişti. Cinayetin susturucu silahla gerçekleştirildiği belirlenmişti. Bu cinayet çözüm sürecinin bitirilip çatışmalı sürecin başlatılmasına gerekçe yapılmıştı. Cinayete ilişkin Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 4’ü tutuklu, 9 sanık bulunuyordu. Davanın 6. celsesi  bugün Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Davada yargılanan 4 sanığın tutukluluklarının devamına karar verilirken hakim 6. duruşma tarihi olarak 6 Temmuz gününü belirledi. Sanık avukatlarından öğrenilen bilgiye göre 6 Temmuz günü görülecek duruşmada savcı mütalaasını açıklayacak ve hakim de cinayetlere ilişkin 9 sanık hakkında kesin kararını verecek. 

HAKİM SORUŞTURMAYI REDETTİ 

Bu duruşmada cinayetin işlendiği evde rastlanan 10 kişinin parmak izinden biri polis memuru B. K. ait olduğu tespit edildi ve dava dosyasına eklendi. Sanık avukatları bu gelişme üzerine B.K. hakkında soruşturma başlatılmasını istedi ancak hakim bu talebi reddetti. Ceylanpınar Cumhuriyet Savcılığı tarafından “tanık” sıfatıyla daha önce ifadesi alınan Koru, “Hiç orada bulunmadım” diyerek kendisini savunmuştu.

PARMAK İZLERİ EŞLEŞMEMİŞTİ

Davanın 4. celsesinde ilginç detaylar ortaya çıkmıştı. Urfa Emniyeti polislerin öldüğü evdeki detaylı olay yeri inceleme raporunu 10 Mart 2017 tarihinde mahkemeye yollamış, davada yargılanan 9 sanığın parmak izleri, cinayetin gerçekleştiği evdeki parmak izleri eşleşmemişti.  Davada cinayeti işlediği ileri sürülen 3 sanık 4. celsede tahliye edilirken, cinayete yardım ettiği iddia edilen M.C.Y., Sedat A., Hüseyin A. ve Hasan A. ise halen tutuklu bulunuyor.

POLİSLER ÇELİŞKİLİ İFADE VERMİŞTİ

Cinayetlerle ilgili çelişkiler parmak izleriyle kalmıyordu. Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesiyle ilgili davada, öldürülen polislerden Okan Acar’la cinayetten bir gün önce beraber olan polisler E.G. ve M.D’nin çelişkili ifade vermişti. E.G’nin ev arkadaşı olan M.D. ifadesinde, olayı E.G’den sabah saat 8.40’ta öğrendiğini söyleyerek, “Bizim mesaimizin 09.00’da başlaması gerekiyorken, ev arkadaşım polis memuru E.G. o sabah saat 8.40 civarlarında telaşlı bir şekilde evin içinde koşuşturmaya başladı, ne olduğunu kendisine sorduğumda rahmetli Okan ve Feyyaz’ın intihar ettiğini söyledi” demişti. E.G. ise 2 Ocak tarihinde verdiği ifadede ev arkadaşı M.G’den hiç bahsetmemiş, ev arkadaşı olarak 3. bir polisin ismini vermişti. E.G’nin 25 Temmuz 2015 tarihinde de ifadesine başvurulmuş, 22 Temmuz günü saat 10.05’de bir arkadaşının kendisini arayarak “Okan’ların oraya gel” dediğini, evinin önünde beklerken, binanın altında bulunan bakkalın 2 polisin intihar ettiğini söylediğini belirtmişti. E.G. daha sonra olay yerine gittiğini söylemişti. E.G’nin. TEM’deki ve mahkemedeki ifadelerinde, ev arkadaşı M.D’den hiç bahsetmemesi dikkat çekmişti.

İHBAR ASILSIZ ÇIKTI

Davada, 7 sanığın tutuklanmasına neden olan ihbar da asılsız çıkmıştı. İhbarı yaptığı ileri sürülen T.B. mahkemedeki ifadesinde, “Kimlik bilgilerim kullanılarak benim adıma 10 adet hat çıkarılmış, söz konusu numarayı ben kullanmadım. Söz konusu ihbarı da ben yapmadım” demişti. Ayrıca cinayetin soruşturmasını yapan 19 polis ve kovuşturma aşamasındaki ilk hakim, 15 Temmuz sonrasında meslekten uzaklaştırılmıştı. Mahalleden ifadesi alınan bir tanık da, ölen iki polisin o akşam eve 2 arkadaşlarıyla birlikte geldiğini söylemişti. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çayırova'da inşaat işçilerini taşıyan servis devrildi

SONRAKİ HABER

Avusturya'da "İbiza skandalı" soruşturmasında çok sayıda kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa