31 Mayıs 2017 05:40

Polat Maden’de sendika düşmanlığı

Aydın Çine'de bulunan Polat Maden'de, sendikalı işçilerin sayısının artmasından rahatsız olan patron, işçi kıyımına başladı.

Paylaş

Dilay AKINCI
Aydın

Aydın’ın Çine ilçesinde bulunan Polat Maden’de çalışan işçiler geçtiğimiz yıl Genel Maden İşçileri Sendikasında (GMİS) örgütlendi. Sendikalı işçilerin sayısının artmasından rahatsız olan patron işten çıkarmalara başladı.

Daha önce düşük ücret ve zor koşullarda çalıştıklarını belirten maden işçileri, “Bunun üzerine sendikaya üye olduk. Şu an çalışmaya devam eden işçilerin sendikaya üye olmamaları için maaşları artırıldı. Yemekhane, giyinme odaları düzenlendi, çalışma koşullarında iyileştirmeler sağlandı. Sendikanın adının duyulması bile işçilere bu kazanımları sağlıyorsa sendikanın yetkisi geldiğinde şartlarımız daha da iyileşir insanı koşullarda çalışıp hak ettiğimizi alabiliriz” dedi.

Geçen hafta işten çıkarılan Uğur Gacar isimli maden işçisi, “Hastalandığım için izin istemiştim. Bunu yıllık izninden düşeceklerini söylediler. Buna rağmen ‘üç gün üst üste işe gelmedi’ bahanesiyle işten çıkardılar” dedi. Gacar, gerçek nedenin sendikadan istifa etmeyi kabul etmemesi olduğunu dile getirdi.

GMİS yetkilisi Yaşar Çıma ise işten atılan üyeleri için açılan işe iade davalarının uzun sürmesinin işçileri mağdur ettiğini söyledi. Çıma, sendika olarak üyelerinin mağduriyetini dayanışma ile gidermeye çalıştıklarını belirtti.

ÖNCEKİ HABER

'Cam işçisinin mücadelesi bizim de mücadelemiz'

SONRAKİ HABER

Eşini öldüren polis memuru için haksız tahrik indirimi isteği

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa