31 Mayıs 2017 05:30

'Cam işçisinin mücadelesi bizim de mücadelemiz'

Tekirdağ'daki metal işçileri 'Cam grevinin yasaklanması bizi de ilgilendiriyor. Cam işçisinin mücadelesi bizim de mücadelemiz' diyor.

Paylaş

Tuncay SAĞIROĞLU
Tekirdağ

Hükümetin, cam grevini “milli güvenliği tehdit ediyor” gerekçesine dayanarak yasaklaması, sözleşme sürecinde olan metal işçiler tarafından tepki ile karşılanıyor. MESS’le metal işçileri arasındaki grup sözleşmesinin yaklaştığını hatırlatan metal işçileri, “Cam grevinin yasaklanması bizi de ilgilendiriyor. Hem grev yasaklarına karşı, taleplerimizin karşılanması için birliğimizi sağlamalı, hazırlığımızı yapmalıyız” diyor.

MESS ile metal işçileri arasında eylül ayında başlayacak olan Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamında olan Termo Teknik işçileri, “Bir taraftan kıdem tazminatı elden gidiyor diğer taraftan grevler yasaklanıyor, sözleşme yapamaz hale geldik. Sadece patronların çıkarı zarara uğrayınca milli güvenlik akla geliyor” diyerek grev yasağına tepkisini gösteriyor.

‘OHAL’E DE GREV YASAĞINA DA KARŞIYIZ’

Kendileri de sözleşme sürecinde olan metal işçileri gelişmeleri kaygı ile takip ediyor. Aynı akıbete uğrayacaklarını tahmin eden metal işçileri OHAL’in uzatılmasına ve grev yasağına karşı olduklarını belirtiyor. “Cam ile milli güvenliğin ne alakası var? Sanki işçi eline silah almış! İşçi hakkını savunuyor. Devlet ise patronu kolluyor. OHAL’e ne gerek varda grev yasaklıyorsun” diye grev yasağına tepki gösteren bir metal işçisi, alınan ücretlerin yetmediğini, her geçen gün geçim sıkıntısının arttığını ifade ediyor.

‘DAYANIŞMA EYLEMİ ÖRGÜTLENMELİ’

Değişik fabrikalardan konuştuğumuz metal işçileri cam işçilerini desteklediklerini ve sendikaların dayanışma eylemi yapması gerektiğini belirtiyor. “Bugünden sonra grev yapmak, hak aramak Hükümet tarafından fiilen yasaklanıyor. Patronlar sırtını Hükümete dayayarak işçinin hiçbir isteğini kabul etmiyor. Bugün cam işçilerine yarın bize” diyen bir B/S/H işçisi cam işçilerinin mücadelesinin kendilerini de ilgilendirdiğini belirterek sendikalara dayanışma eylemi yapma çağrısında bulunuyor.

TÜRK METAL İŞÇİNİN TALEBİNİ BASTIRMAYA ÇALIŞIYOR

Metal işçileri ile cam grevini konuşurken söz mutlaka kendi sözleşmelerine geliyor. Birçok sözleşmede hak kaybına uğrayan metal işçileri bu sözleşmede bu kayıpların giderilmesini bekliyor. Her işçinin kafasında bir rakam olsa da üç yıllık sözleşme ile bir sözleşme kaybettiklerini belirten bir B/S/H işçisi, fabrikalarda ufak hareketlenmeler olmasına rağmen sendikacıların, işçinin talebini düşürmek için bir çaba içinde olduğunu belirtiyor. Fabrikada örgütlü olan Çelik-İş’e güvenin nerede ise kalmadığını, sendikanın sadece adının olduğunu söyleyen bir Termo Teknik işçisi de, işçilerin bu sözleşmede ikramiye ve sosyal hakların maaşlara bölünmek istemesine karşı çıkıyor.

BİRLİĞİMİZİ SAĞLAYARAK TİS’E

Camda olduğu gibi sırtını siyasal iktidara dayayan, OHAL koşullarına güvenen metal patronlarının, işçinin talebine çok uzak öneriler ile geleceğini bekleyen işçiler, sendikaların da ihanetine uğrayacaklarından emin gibiler. TİS sürecine Hükümetin müdahale edeceğini, olası bir grevin yasaklanabileceğini belirten işçiler “Buna karşı hazırlık yapmalıyız, Birliğimizi sağlamalıyız” diyor.

Renault deneyimini ve EMİS sözleşmesine de değinin işçiler, işçiler tarafından seçilen sözcülerden oluşan komitelerin, işçilerin birliğini sağlayabileceğine ve mücadeleyi yürütebileceğine inanıyor. Bir B/S/H işçisi, “Eğer bu komiteleri kurabilirsek metal işçisinin talepleri de yükselecek” diyor.

ÖNCEKİ HABER

Camda elde edilecek kazanım metale de yansıyacak

SONRAKİ HABER

2019 Afrika Uluslar Kupası'nda Senegal'i 1-0 yenen Cezayir şampiyon oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa