31 Mayıs 2017 04:51

Ceylanpınar cinayetleri aydınlatılmayı bekliyor

Çözüm sürecinin bitmesine gerekçe gösterilen Ceylanpınar cinayetlerine ilişkin dava, bugün Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Paylaş

Ceylanpınar’da 2015 yılında öldürülen 2 polisin ölümüne ilişkin dava bugün Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Davanın bir önceki duruşmasında polislerin öldürüldüğü evde tespit edilen parmak izleriyle, davada yargılanan 9 sanığın parmak izlerinin eşleşmediği ortaya çıkmıştı. 

Suruç Katliamı’nın ardından Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 22 Temmuz tarihinde polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar evlerinde ölü bulunmuştu. Cinayetin susturucu silahla gerçekleştirildiği belirlenmişti. Bu cinayet çözüm sürecinin bitirilip çatışmalı sürecin başlatılmasına gerekçe yapılmıştı. 

Cinayete ilişkin Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada 4’ü tutuklu, 9 sanık bulunuyor. Davanın 5. celsesi  bugün Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. 

PARMAK İZLERİ EŞLEŞMEMİŞTİ

Davanın 4. celsesinde ilginç detaylar ortaya çıkmıştı. Urfa Emniyeti polislerin öldüğü evdeki detaylı olay yeri inceleme raporunu 10 Mart 2017 tarihinde mahkemeye yollamış, davada yargılanan 9 sanığın parmak izleri, cinayetin gerçekleştiği evdeki parmak izleri eşleşmemişti.  Davada cinayeti işlediği ileri sürülen 3 sanık 4. celsede tahliye edilirken, cinayete yardım ettiği iddia edilen M.C.Y., Sedat A., Hüseyin A. ve Hasan A. ise halen tutuklu bulunuyor.

POLİSLER ÇELİŞKİLİ İFADE VERMİŞTİ

Cinayetlerle ilgili çelişkiler parmak izleriyle kalmıyor.  Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesiyle ilgili davada, öldürülen polislerden Okan Acar’la cinayetten bir gün önce beraber olan polisler E.G. ve M.D’nin çelişkili ifade vermişti. E.G’nin ev arkadaşı olan M.D. ifadesinde, olayı E.G’den sabah saat 8.40’ta öğrendiğini söyleyerek, “Bizim mesaimizin 09.00’da başlaması gerekiyorken, ev arkadaşım polis memuru E.G. o sabah saat 8.40 civarlarında telaşlı bir şekilde evin içinde koşuşturmaya başladı, ne olduğunu kendisine sorduğumda rahmetli Okan ve Feyyaz’ın intihar ettiğini söyledi” demişti. E.G. ise 2 Ocak tarihinde verdiği ifadede ev arkadaşı M.G’den hiç bahsetmemiş, ev arkadaşı olarak 3. bir polisin ismini vermişti. E.G’nin 25 Temmuz 2015 tarihinde de ifadesine başvurulmuş, 22 Temmuz günü saat 10.05’de bir arkadaşının kendisini arayarak “Okan’ların oraya gel” dediğini, evinin önünde beklerken, binanın altında bulunan bakkalın 2 polisin intihar ettiğini söylediğini belirtmişti. E.G. daha sonra olay yerine gittiğini söylemişti. E.G’nin. TEM’deki ve mahkemedeki ifadelerinde, ev arkadaşı M.D’den hiç bahsetmemesi dikkat çekmişti.

İHBAR ASILSIZ ÇIKTI

Davada, 7 sanığın tutuklanmasına neden olan ihbar da asılsız çıkmıştı. İhbarı yaptığı ileri sürülen T.B. mahkemedeki ifadesinde, “Kimlik bilgilerim kullanılarak benim adıma 10 adet hat çıkarılmış, söz konusu numarayı ben kullanmadım. Söz konusu ihbarı da ben yapmadım” demişti. Ayrıca cinayetin soruşturmasını yapan 19 polis ve kovuşturma aşamasındaki ilk hakim, 15 Temmuz sonrasında meslekten uzaklaştırılmıştı. Mahalleden ifadesi alınan bir tanık da, ölen iki polisin o akşam eve 2 arkadaşlarıyla birlikte geldiğini söylemişti. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ayakkabı sektöründe kadın emeği sömürüsü

SONRAKİ HABER

Eğitim sistemi gençleri öldürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...