30 Mayıs 2017 23:22

ABD, YPG’yi silahlandırmaya başladı

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, YPG’nin de dahil olduğu Suriye Demokratik Güçlerine silah ve mühimmat yardımının başladığını açıkladı.

Paylaş

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, YPG’yi IŞİD ile mücadelede önemli bir güç olarak gören ABD yönetimi, daha önce yapılan açıklamalar ışığında, son 24 saat içinde Suriye Demokratik Güçlerini silahlandırmaya başladığı belirtildi.

Silah ve mühimmatın nasıl teslim edildiği ve neleri içerdiği açıklık kazanmazken, ABD yönetimi daha önceki açıklamalarda YPG güçlerine cephane, tüfek, zırhlı araçlar, havan topu, radyo, buldozer ve mühendislik ekipmanı sağlayacaklarını dile getirmişti.

Pentagon sözcüsü Dana White, bu ay başında yaptığı açıklamada, "ABD ve koalisyon güçlerinin desteğini alarak yakın işbirliği içinde olan Suriye Demokratik Güçleri, yakın gelecekte Rakka’yı başarıyla ele geçiren tek güçtür" demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mayıs ayı ortalarında Washington’a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, ABD Başkanı Donald Trump ile düzenlediği basın toplantısında, "Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı, ayırım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız. Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle YPG-PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması, bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir’ demişti.

ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ise Roma'da yaptığı açıklamada Rakka’ya yönelik operasyonun çok yakında başlayacağını açıklamıştı. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakereleri için adaya gidiyor

SONRAKİ HABER

Diyarbakır 12. Enerji Sempozyumu: Doğanın yok edilmesine karşı mücadele çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa