Merkel yineledi: Avrupa  kaderini kendi ellerine almalı

Merkel yineledi: Avrupa kaderini kendi ellerine almalı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Trump’la yapılan görüşmelerin ardındanAvrupa’nın kaderini kendi ellerine alması gerektiğini yineledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Trump’la yapılan görüşmelerin sonuçlarını ‘hayal kırıklığı’ olarak değerlendirirken, Avrupa’nın kaderini kendi ellerine alması gerektiğini yineledi.

Hindistan hükümetinin, kabinesiyle yaptığı toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Merkel, görüşmenin dijital politika, gelişim ve eğitim alanlarında işbirliği anlaşmalarıyla sonuçlandığını söyledi.

Merkel, NATO ve G7 zirvelerinde ABD Başkanı Donald Trump’la yapılan ve ‘hayalkırıklığı yaratan’ görüşmeler sonrası Avrupa-ABD ilişkilerinde kaymalar olduğunu dile getirdi.Almanya Başbakanı, “Biz Avrupa’da kaderimizi kendi ellerimize almalıyız” dedi. Uluslararası sahneye daha çok dahil olmanın, bölgenin kendisine bağlı olduğunu vurgulayan Merkel, Avrupa’nın dünya meselelerinde daha aktif bir oyuncu olması gerektiğini ifade etti.

Merkel, “Transantlantik ilişkiler önemli fakat ama biz küresel bir dünyada yaşıyoruz ve Hindistan’la ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz” diye konuştu (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net