30 Mayıs 2017 18:39

ZF SACHS Fabrikasında toplu gıda zehirlenmesi 

Gebze’de 800 işçinin çalıştığı ZF SACHS Fabrikasında toplu gıda zehirlenmesi yaşandı.

Paylaş

Gebze’de ZF SACHS Fabrikasında toplu gıda zehirlenmesi yaşandı. 800 işçinin çalıştığı fabrikada Cuma günü fabrika yemekhanesinin menüsünde bulunan tavuk dönerden yiyen işçilerin büyük çoğunluğu cumartesi günü zehirlenme belirtileri yaşamaya başladı. 

Halsizlik ve ishal ile başlayan rahatsızlıklarla doktora giden işçilerin yapılan muayene sonucunda gıda zehirlenmesi olduğu ortaya çıktı. Pazar günü 23:30 – 07:30 vardiyasına giden işçilerin durumu da giderek ağırlaştı.

Üretimi durdurup topluca işyerlerinden servislere binen işçiler Gebze’de bulunan Fatih Devlet Hastanesi ve Darıca Farabi Devlet Hastanelerine gitti. Tedavileri yapıldıktan sonra topluca Mutlukent Polis Karakoluna giden işçiler yemekhane firması hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Fabrikanın insan kaynakları müdürünün olay üzerine zehirlenmenin başka bir şeyden kaynaklanabileceğini belirten bir duyuruyu panoya asması işçilerin tepkisini çekti. 

İşçiler ‘Fabrikanın İnsan Kaynakları Müdürü olayın ciddiyetini anlayınca bu durumu örtbas etmek istedi. Zehirlenmelerin yemekten değil de başka bir şeyden olacağını iddia ederek fabrikada bulunan bilgilendirme panosuna yazı astı. 30 işçinin zehirlenme şikâyetiyle hastaneye gittiğini, işyeri yemekhanesinin, işyeri doktoru ve diğer görevliler tarafından denetlendiğini, ofis içerisinde bulunan beyaz yakalı çalışanlarda herhangi bir durumla ilgili şikâyet yada rahatsızlıklarının olmadığını iddia ediyor. Oysa beyaz yakalılarda gıda zehirlenmesi yaşanıyor.’ dedi. 

İşçiler ayrıca istirahatleri bittikten sonra değerlendirmek üzere de yan yana geleceklerini belirtti. (Gebze/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Symbol of Gezi Resistance Deniz Karacagil lost her life at the Raqqa Operation

SONRAKİ HABER

Akdeniz'de 3.6 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...