‘Putin IŞİD’den tehlikeli’

‘Putin IŞİD’den tehlikeli’

ABD’li senatör John McCain, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in IŞİD’den daha fazla tehlike arz ettiğini savundu.

ABD’li Cumhuriyetçi senatör John McCain, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ABD’nin ve dünyanın güvenliğine IŞİD’den daha fazla tehlike arz ettiğini savundu.

Avustralya’nın Canberra kentindeki bir güvenlik toplantısına katılmak için ülkeyi ziyaret eden McCain, Avustralya Yayın Kuruluşu’nun ‘7:30 Raporu’ adlı programına mülakat verdi. ‘Cihatçı radikallerin çok büyük zarar verebileceğinin doğru olduğunu ancak Rusya’nın geçen yılki ABD başkanlık seçimlerine müdahale ederek demokrasiyi tehlikeye attığını’ savunan McCain “Ben Rusların karşılaştığımız en büyük zorluk olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

McCain, Rusya’nın ABD seçimlerinin sonuçlarını değiştirmede başarılı olduğunu dair bir kanıt görmediğini kabul etse de Rusya’nın bunun denediğini ve başka ülkelerdeki seçimleri de değiştirmeyi sürdürdüğünü iddia etti.

ABD’nin Rusya’nın ‘seçimlere müdahale’ girişimine yaptırımlarla karşılık verilmesi gerektiğini savunan McCain “Geçen kasımdaki seçimlerden beri Vladimir Putin’in seçimimizin sonucunu değiştirme girişimine karşı hiçbir şey yapmadık. Tebrikler, Putin. Buna hiç yanıt veremedik. Umarım Senato’daki aranın ardından, Rusya’ya yaptırım kanunlarını çıkaracağız” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net