30 Mayıs 2017 17:13

‘AB-Türkiye ilişkileri için takvim henüz yok’

Reuters’a konuşan üst düzey AB yetkilileri, Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkileri için yeni bir takvim üzerinde uzlaşmaya varılamadığını belirtti.

Paylaş

Reuters haber ajansı, geçen hafta Avrupa Birliği (AB) yetkilileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmelerin “olumlu bir hava” içerisinde geçtiğini ancak ikili ilişkilerin bundan sonraki seyrine ilişkin yeni bir anlaşmaya veya takvim üzerinde uzlaşmaya varılamadığını bildirdi.

Reuters’a konuşan üst düzey AB yetkilileri ise üzerinde uzlaşılmaya varılmış herhangi bir takvim olmadığını söyledi. Yetkililer, Brüksel’de görüşen Erdoğan ile Tusk ve Juncker arasındaki görüşmelerin “iyi” ve “yapıcı” geçtiğini ifade ederken, bir kaynak da, “Hiçbir şekilde düşmanca değildi ancak her iki taraf da herkesin malumu olan tutumlarını tekrarlamakla yetindi” dedi.

Reuters, AB’de rahatsızlık yaratan konuların başında Türkiye’nin “terörle mücadele” yasalarının kapsamının fazla geniş olması ve bu düzenlemelerin muhalifleri cezalandırılmak için kullanılmasının geldiğini ifade etti.

Habere göre, AB’de rahatsızlık yaratan diğer konular arasında ise Kürtlerin yanı sıra basın ve akademiye yönelik kötü muamele ve Erdoğan’ın 16 Nisan referandumunun ardından daha fazla güce sahip olmak için attığı adımlar yer alıyor.

AB liderlerinin 22-23 Haziran’da Brüksel’de yapacakları zirvede Türkiye ile ilişkileri ve mülteci anlaşmasını ele alması bekleniyor. Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile katılım müzakerelerinin askıya alınması yönündeki çağrıları henüz Avrupa Komisyonu ve liderleri tarafından kabul görmüş değil. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Eğitim Sen: Müdür hakkında gerekli işlem yapılsın

SONRAKİ HABER

CHP Milletvekili Yüceer'den kanun teklifi: Cinsel taciz cezasız kalmasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa