İZDENİZ'de grev kararı asıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İZDENİZ Şirketi'nin yöneticilerinin yüzde sıfırlık zam önerisi TİS görüşmelerini tıkadı. Sendika grev kararı astı.

30 Mayıs 2017 16:57
Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İZDENİZ Şirketi'nin yöneticilerinin yüzde sıfırlık zam önerisi TİS görüşmeleri tıkadı. Sendika grev kararını asarken anlaşma sağlanaması durumunda vapur seferleri yakın bir tarihte duracak. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait İzmir Deniz İşletmeciliği Şirketi ile işyerinde örgütlü olan Türk İş'e bağlı Türkiye Denizciler Sendikası arasındaki yeni dönem toplu iş sözleşmeleri görüşmeleri ücret zammı noktasındaki anlaşmazlıktan dolayı tıkandı. 

Yaklaşık 250 işçinin çalıştığı işyerinde, sendika yönetimi yüzde 20 zam talebinde bulunurken, şirket yönetimi deniz çalışanları için kazanılmış bir hak olan ikinci sicilden doğan vergi affını ödeyeceğini belirterek yüzde sıfır zam, kara çalışanları için yüzde 9 zam önerisinde bulundu. 

Anlaşma sağlanamasından kaynaklı sendika grev aldığı grev kararını işyerlerine asarak grev sürecini başlattı. Çok sayıda İZDENİZ çalışanın da katıldığı Konak İskelesi önündeki açıklamada işçiler 'İş Ekmek Yoksa Barış Da Yok', 'İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız' ve 'Direne Direne Kazanacağız' sloganlarını attı. 

'İKİNCİ SİCİL YASAL HAKKIMIZDIR'

Basına açıklamada bulunan Türkiye Denizciler Sendikası Genel Başkanı Hasan Pekdemir, TİS görüşmelerinde malasef anlaşma sağlayamadıklarını ifade ederek "Biz de emeğimizin karşılığını almak için emekten gelen gücümüzü kullanarak grev kararı astık. Büyükşehir yetkililelerine sesleniyorum. Burası aylar önce ikinci sicile geçti. İkinci sicil gemi çalışanlarının vergi vermediği bir çalışma sistemidir. Bunu mahkeme kararı ile kazandık. Yasal hakkımızdır ama malasef yasaya aykırı bir şekilde gemi çalışanlarının kesilen vergisi iade edilmedi. Derhal bunu geri iade edin. İZDENİZ yönetimi ikinci sicili bundan sonraski süreçte ödeyeceğini belirterek deniz çalışanlarına yüzde sıfır zam önerisinde bulundu. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bir kaç günlük süre içerisinde ücret zammı noktasında ilerleme kaydedilmezse grev uygulamasına geçeceğiz. Bu gemileri bağlayacağız" dedi. Pekdemi, İzmir halkının da desteğini beklediğini belirtti. 

30 BİN İZMİRLİ KULLANIYOR

Açıklamanın ardından grev kararı asıldı. Sendikanın 13 Temmuz'a kadar greve çıkma hakkı bulunuyor. Uzlaşma sağlanamaması durumunda her gün 30 binin üzerinde İzmirliyi ve 2 binin üzerinde araç taşıyan Üçkuyular-Bostanlı arabalı feribot ile körfez hatlarındaki vapur seferlerinin duracak. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Cam işçileri üretim tamamen durmasını istiyor

SONRAKİ HABER

Ceren Damar'ı öldüren öğrencisine ağırlaştırılmış müebbet istemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa