30 Mayıs 2017 16:29

Cam işçileri üretim tamamen durmasını istiyor

Cam işçileri her gün 1 buçuk saat üretimi durduruyor. Grev hakları için mücadele eden cam işçileri üretimin tamamen durmasını istiyor.

Paylaş

Fırat TURGUT
İstanbul

Kristal-İş üyesi Şişecam işçilerinin grev yasağına karşı eylemleri devam ediyor. Vardiya sonrası 8 saat fabrikada bekleyen işçiler, artık her vardiyada 1.5 saat üretimi durduruyor. Kazanım elde etmek için üretimin tamamen durması gerektiğini söyleyen cam işçileri, “Biz ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Sendikamızın alacağı kararla birlikte buna hazırız” dedi.

Patronun sözleşmelerde düşük ücret dayatmalarıyla son yıllarda ücretlerinin iyice eridiğini dile getiren Lüleburgaz’dan bir cam işçisi, “Eşlerimiz çalışmıyorsa ayın sonunu getirmemiz mümkün olmuyor. Herkes kıt kanaat geçiniyor. Zamanında ev alan cam işçisi çok rahat tek başına borcunu ödeyebiliyorken şimdi eşlerimizin maaşlarıyla geçinmeye çalışıyoruz. Kendi maaşımızla ev kredilerimizi veya kirayı ödeyemeyiz. Eski cam işçileri hep anlatır. Maaşları alınca meyhaneye girip ‘Biralar benden’ diyebiliyorlarmış. Ama bizler şu an kahveye gitsek çay parası hesabı yapıyoruz. Aldığımız etten tutun da peynirine kadar her şeyden azar azar almaya başladık. Daha az geziyoruz, daha çok mesai yapıyoruz” dedi.

Kristal-İş’in aldığı kararla her vardiyada üretimin 1.5 saat durdurulduğunu hatırlatan başka bir işçi de “Kararı yetersiz bulsak da kararlı bir şekilde uygulamaya devam ediyoruz. Fabrika önünde nöbette geçen zaman aynı zamanda bizler için öğrenme zamanı oluyor. Her geçen gün mücadelemizdeki kararlılık ve kendi içimizdeki dayanışma büyüyor. Yoruluyoruz, uykusuz kalıyoruz belki ama bu daha da hırslandırıyor bizleri. Mücadelemizi daha çok besliyor. Genel başkanımızın yaptığı son açıklamada ‘İşçiye yanlış yapmayacağız’ dedi. Bir kez daha hep beraber vurguluyoruz. Biz ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Bu işin bizim istediğimiz gibi bitmesi için sendikamızın alacağı kararla birlikte buna hazırız. Şalter indirmekle başlayıp ne gerekiyorsa yapmalıyız. Bu dönem geleceğimiz için sağlam bir temel atacağımız bir dönem” diye konuştu. 


CHP’DEN ZİYARET

CHP milletvekilleri grev hakları ve talepleri için Kırklareli’de direnen cam işçilerini ziyaret etti. Grev kararının ertelenmesi üzerine işyerini terk etmeyen işçilerle görüşmek üzere cam fabrikalarına giden CHP’li heyet fabrika sahasına alınmadı. Fabrika yönetimi tarafından fabrika sahasına alınmayarak işçilerle görüşmesi engellenen CHP’liler tel örgülerin arkasından işçilerle buluştu.

CHP heyeti adına işçilere hitaben bir konuşma yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Üretimden gelen gücünüzü birliğinizle pekiştirdiniz. Üretimden yana, verimden yana oldunuz ve hakkınızı istiyorsunuz. Bu hak mücadelesi önemlidir” dedi. 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Court accepts 3rd indictment on Hrant Dink murder case

SONRAKİ HABER

İZDENİZ'de grev kararı asıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa