İhraç edilen eğitim emekçisi Demir: Tek yolları korkudur

KHK ile işinden edilen Öğretmen Hüseyin Demir her hafta olduğu gibi bugün de okulu önünde yer alan parkta kitap okuma etkinliği gerçekleştirdi. 

30 Mayıs 2017 14:16
Paylaş

İstanbul Sancaktepe’de bulunan Hisar Yapı İlkokulunda Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleğinden ihraç edilen Öğretmen Hüseyin Demir, her hafta Salı günü olduğu gibi bugün de okulu önünde yer alan parkta kitap okuma etkinliği gerçekleştirdi. 

İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından velilerin tehdit edildiği etkinliğin bu hafta 5'incisi gerçekleştirdi. Saat 11.30'da başlayan kitap okuma etkinliği 12.30'da sona erdi. Etkinlik sonrası okul önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklama öncesi "İşimizi geri istiyoruz", "AKP'nin memuru olmayacağız", "Baskılar bizi yıldıramaz", "KHK'ler gidecek biz kalacağız" sloganlarının atıldığı etkinliğe KESK'e bağlı Sendikalar, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sancaktepe İlçe Örgütü, Hüseyin Demir'in ihraç edilen eşi ve annesinin kucağında gelen 2 aylık bebeği de katıldı. 

'TEK YOLLARI KORKUDUR'

"Öğrencilerimi geri istiyorum" pankartının açıldığı eylemde ilk söz alan Demir, "İlçe milli eğitim müdürü ağalığa soyunmuş, velileri de marabaları sanıyor. Velileri 'Oraya gitmeyin, onun eylemine destek vermeyin' diyerek korkutmaya çalışmıştır. Tek yolları korkudur" dedi. 

Demir, "İnsanları okulun toplantısında toplayıp velilere ağzınıza geleni söyleyemezsiniz. Burası Dingo'nun ahırı değil, burası bir devlet kurumudur. Yetkileriniz belli ve sınırlıdır. Bu yüzden başıma yolda, otobüste gelebilecek herhangi bir olaydan dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürü sorumludur" dedi. 

Demir, eylemlerini bitirmeyi planlanladıklarını ancak düşmanca bir tavırla karşılaştıklarını söyledi. 

Demir, yürüttüğü eylemin dünyanın en demokratik eylemi olduğunu aktararak velilere destek vermeleri için çağrıda bulundu.

'37 KİŞİ İNTİHARA SÜRÜKLENMİŞTİR'

Demir'in ardından hazırlanan basın metnini okuyan Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Kazım Yılancı, darbe sonrası yaşanan süreçle en temel demokratik hak ve özgürlüklerinin OHAL ile beraber baskıya uğradığına dikkat çekti.

Yılancı, "Böylesi bir dönemde 100 bini aşkın kamu emekçisi padişah fermanlarını aratmayan KHK'ler ile bir gecede işsiz bırakılmıştır. OHAL'de KHK'ler ile kamu emekçileri, aileleriyle birlikte zor koşullara mahkum edilmiş, çocukları ağır travmalarla karşı karşıya bırakılmış ve bugüne kadar 37 kişi intihara sürüklenmiştir. Savunma hakları ellerinden alınarak haklarında hiçbir somut delil ileri sürülmeden, tamamen keyfi ve hukuksuz bir biçimde ihraç edilen emekçiler, 'sivil ölülere' dönüştürülmek istenmektedir" dedi. Yılancı, Demir'in bilimsel, pedagojik ve anadilde eğitimi savunduğu için işinden uzaklaştırıldığını söyledi.

Yılancı, "Bugün artık haksız, hukuksuz işten çıkarmalara karşı öğrencileri ve velileriyle haftada bir gün kitap okuma eylemi yaparak direnen Hüseyin öğretmenin bu haklı ve meşru eylemine bile tahammülleri yok. Artık mızrak çuvala sığmamaktadır. Tek adam rejimi ve OHAL uygulamaları ile itaat etmeyen, politikalarını eleştiren, kendilerini muhalefet eden herkesi zorla, zorbalıkla hizaya getirmeyi, sindirmeyi ve susturmayı amaçlamaktadırlar" dedi. 

Açıklama yapılırken veliler Demir'e destek verdiler. Eylem alkış ve sloganlarla son buldu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Stuttgart’tan ‘Türkiyeli gazetecilere özgürlük’ talebi

SONRAKİ HABER

Uğur Kurt'un annesini hakim karşısına çıkardılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...