06 Temmuz 2012 13:21

Tez-Koop-İş:17 MEB işçisi mağdur

TEZ KOOP-İŞ Sendikası Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) işyerlerinde çalışan 17 bin işçiye üç yıldır ücret zammı verilmemesine tepki gösterdi.Mecliste bekleyen Toplu İş İlişkileri Kanunu Tasarısı gerekçe gösterilerek yetki tespiti yapılmamasının işçileri mağdur ettiğini belirten Tez-Koo

Tez-Koop-İş:17 MEB işçisi mağdur

Paylaş

TEZ KOOP-İŞ Sendikası Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) işyerlerinde çalışan 17 bin işçiye üç yıldır ücret zammı verilmemesine tepki gösterdi.
Mecliste bekleyen Toplu İş İlişkileri Kanunu Tasarısı gerekçe gösterilerek yetki tespiti yapılmamasının işçileri mağdur ettiğini belirten Tez-Koop-İş Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, işçilerin Türk-İş ile hükümet arasında imzalanan 2011 yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Protokolünden yararlandırılması için ilgili bakanlıklara çağrı yaptı.
2008 yılının mart ayında çıkartılan 5747 sayılı Yasa ve 2011 yılının şubat ayında çıkartılan 6111 sayılı Yasa ile yerel yönetimlerde istihdam edilen 17 bin işçi MEB işyerlerine atandı. Ancak bir kısmı 3 yıl önce MEB işyerlerinde iş başı yapan işçiler, hâlâ Türk-İş ile Hükümet arasında oluşturulan 2011 yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Protokolü hükümlerinden yararlandırılmıyor.
MEB işyerlerinde hangi sendikanın yetkili olduğuna son noktayı koyması gereken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise Mecliste yasalaştırılmayı bekleyen yeni sendikal mevzuatı gerekçe göstererek, yetki başvurularına yanıt vermiyor.
Duruma tepki gösteren Tez-Koop-İş Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, “Aylardır süren bu yasal sorun, gerçekte sıradan bir prosedür gecikmesi olarak değerlendirilemeyecek bir sorundur. Artık sorun, çalışanlara ne ölçüde değer verildiğini gösteren bir demokrasi ve toplumsal sorun niteliği taşımaktadır” diye konuştu.  
Tez-Koop-İş Sendikası  Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, MEB işyerlerinde Tez-Koop-İş’in yaklaşık 20 yıldır TİS bağıtladığını belirterek, MEB, Çalışma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığını işçilerin sorunlarına çözüm bulmak için acilen harekete geçmesi gerektiğini söyledi.
(Ankara/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Ankara’da çürüyen metrolar mı insan yuttu?

SONRAKİ HABER

İran'da içerisinde 100 yolcu bulunan uçak alev aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa