Ela'nın babası Ersin Taşçı 5 Dakikada'ya konuk oldu

Lösemi hastası 5 yaşındaki Ela Taşçı’nın ailesi, herkesi kök hücre bağışında bulunmaya çağırdı. 5 Dakikada konuğumuz Ela'nın babası Ersin Taşçı.

30 Mayıs 2017 11:30
Paylaş

Ersin ve Tuğçe Taşçı çiftinin 5 yaşındaki kızları Eslem Ela Taşçı’nın yaklaşık 1 ay önce yapılan tetkiklerden sonra lösemi olduğu ortaya çıktı.

Yakın çevresinden alınan donör örnekleri uyum sağlamayınca, aile Türkiye genelinde uygun donör çağrısı yaptı. Orhangazi’deki akrabaları tarafından başlatılan kampanya dahilinde bir çok vatandaş şu ana kadar kök hücre bağışında bulunmasına rağmen henüz uygun donör bulunamadı.

Aile tüm vatandaşları kök hücre bağışına davet ediyor. Minik Ela için 5 ay içinde uygun donör bulunması gerekiyor.

Fatih Polat’ın sunduğu 5 Dakikada’nın bugünkü konuğu lösemi hastası 5 yaşındaki Eslem Ela Taşçı’nın babası Ersin Taşçı’ydı. Taşçı’nın ailesi, herkesi kök hücre bağışında bulunmaya çağırdı. 

Sanatçı Haluk Levent, Beşiktaş Çarşı grubu ve Bursaspor’un da aralarında olduğu ve pek çok kişi ve kurum ya donör olmak için kan verdi ya da donör olmak için çağrı yaptı. Bu çağrının yaygınlaşması Ela’yla birlikte ilik bekleyen pek çok çocuk için bir hayat olabilir. 

Baba Taşçı “Ela iyi. Ela ilk günden beri iyi. Ela umutlu. Destek veren siz ağabeylerinden çok umutlu. Ela ve Ela gibiler daha da iyi olacak. Bunun için biz de çaba gösteriyoruz, sizler gibi... Ela’nın size destekleriniz için selamı var. Çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

‘GEÇMİŞ OLSUN İLE KALMASIN’

Donör olmanın çok kolay olduğunu söyleyen baba Taşçı donör olmak için önce anne babadan alındığını ve kemik iliği uyumu arandığını belirterek “Kemik iliği uyumu bizlerde arandı ama uygun olmadığı öğrenildi. Sonra eş, dost, akrabaya bunu yaymamız istendi. Aslında biz hastane odasından iki küçük paylaşımla başladık. Başka hiçbir şey yapmadık. Ve bu çığ gibi büyüdü. Türkiye’nin her yerine yayıldı ve bize inanılmaz derecede destek oluyorlar. Bu desteklerin sadece ‘Geçmiş olsun’la kalsın istemiyoruz. Kızılay kan merkezlerine gidip kan vermelerini istedik. Haluk Levent başta olmak üzere pek çok sanatçı destek verdi, spor kulüpleri destek verdi, Kızılay destek verdi, mobil araçlarını gönderdi. Kan verme işlemi büyük bir hızla devam ediyor.” dedi. 

1 TÜP KAN 1 HAYAT DEMEK

İnsanların kök hücreye dair korkuları olduğunu ancak korkulacak hiçbir şey olmadığını dile getiren Ela’nın babası Ersin Taşçı “Sadece bir enjektör kan vermeleri ve onun da üç tane ayrı tüpe konulması yetiyor. Kemik iliği denmesi onları korkutabilir. Hayır, sizden sadece kan alınacak. Bir küçük tüp kan binlerce çocuğun ve ailenin hayatını etkileyebiliyor, umut olabiliyor.” dedi.

“Normal kan vermekten çok daha kolay. Toplam sürenizin en fazlasını form doldururken harcarsınız. Toplam kan verme süresi 1 dakika. Kollarını uzatacaklar ve geri çekecekler. Verdikleri kan milyonlarca kişiye umut olacak, belki içinde bizim Ela’mız da olacak.” diyen Taşçı, Kızılay’ın tüm kan merkezlerinde kan verilmediğini ancak Kızılay’ın sitesinde merkezlerin yazılı olduğunu söyledi. 

‘BENİM BAŞIMA GELMEZ DEMEMEK GEREKİYOR’

Taşçı programda şöyle devam etti: “Kampanyamız çok hızlı yayıldı. Biz sadece kendimiz olduğunu düşünürken, çok bekleyen varmış. Diğer insanlar da bize ulaştılar. Onları da sayfalarımızda paylaşmaya başladık. Zaten milyonlar kan verse... Benim çocuğum için ihtiyaç olan bir kişi. Diğer hepsi diğer çocuklarımız için. Bütün herkese gidecek. Bugün çocuğu hiç hasta olmayan insanlar da bundan yararlanabilecek. ‘Benim başıma gelmez’ dememek gerekiyor. Ben çocuğumu hiç hastalığı yokken kreşten, oyun oynarken ambulansla alıp hastaneye getirdim. Yani hiç kimsenin başına gelmeyecek diye bir şey yok. Gelebiliyor. Lütfen herkes duyarlı olsun. Sadece bir enjektör kanla bunları çözebiliriz.” 

Fatih Polat bunun çok hayati bir mesele olduğunu belirtip programı #elayadonörol çağrısıyla kapattı. (Evrensel WEB TV)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Darbe sanığı Dişli: Hulusi Akar beni yanlış anlamış olabilir

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...