30 Mayıs 2017 11:16

Rize'de hortumda yıkılan evlerin yeniden yapılması yasak

Yeşil Yol Projesi'ndeki Yukarı Kavron Yaylası'nda hortum nedeniyle 20 yapı yerle bir oldu. Valilik yıkılan yerlerin yeniden yapılmasına izin vermiyor.

Paylaş

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder Yaylası'ndan geçilerek ulaşılan 28 kilometre uzaklıktaki Yukarı Kavron Yaylası'na hayvanları ile çıkan yaylacılar, beklemedikleri bir manzara ile karşılaştı. 

Kış döneminde oluştuğu sanılan hortum ve düşen çığ nedeniyle ev, pansiyon ve restoranlarında yer aldığı 20 dolayında yapının yerle bir olduğunu gören yaylacılar şok oldu. Yıkılan yapıların ahşap bölümleri ile evlerdeki eşyalar vadi boyunca yayılmış halde bulundu. Karşılaştıkları manzaraya üzülen yaylacılar, Rize Valiliği'nin yıkılan yapıların kaçak olduğu gerekçesiyle yerine yenisinin yapımına izin vermeyeceğini öğrenen yaylacılar bir şaşkınlık daha yaşadı. Yaylacılar, dedelerinden kalma yerlerde yıllar önceki yapıların yerine yenisinin yapımına izin verilmeyişine tepki gösterdi.

Yukarı Kavron Yaylası, Karadeniz Bölgesi'nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayan 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesi ile gündeme gelmişti. Yeşil Yol'un Yukarı Kavron ile Samistal Yaylaları arasındaki 8 kilometrelik bağlantısına karşı çıkan yaylacılar protesto gösterileri düzenlemişti.

‘PERİŞAN HALDEYİZ’

Yaylada oluşan çığ ve hortum nedeniyle evi ve pansiyonu yıkılan Faik Aydoğdu, yenisinin yapımına izin verilmediğini belirterek, "Çocukluğumuzdan beri yaylaya geliyoruz, hayvancılık yapıyoruz. Çığ evimi ve pansiyonumu yıktı. Şimdi yenisinin yapımına izin vermiyorlar. Devlet bizi köşeye sıkıştırıyor. Perişan haldeyiz. Nereye gidelim? Bugüne kadar buraları biz koruduk. Biz burada olmazsak, buraları korumazsak buraya kim gelir? Ne olur yardımcı olsunlar, zorluk çıkarmasınlar. Örnek proje versinler onu yapalım. Yapmazsak gelip onu da yıksınlar" dedi. 

12 yıllık evi, kafeteryası ve kahvehanesi yıkılan Dursun Karaoğlu'da, "Yıkılan yapıları yeniden inşa etmeyi düşünüyorum" dedi, devletin yardımcı olmasını istedi. Evini rüzgarın alıp götürdüğünü anlatan Yüksel Şen de, yıkılan evinin yerine ev yapmak istediğini söyledi, "İzin versinler,  yardımcı olsunlar" diye konuştu.

‘BİZE TEK SÖYLENEN YAPAMAZSINIZ'

Yaylada eski evlerin de yıkıldığını ve yenisini yapmak isteyenlere izin verilmediğini anlatan Nuri Gencaloğlu, "Devlet hayvan verip, hayvancılık yapmamızı destekliyor.Ama yaylada yıkılan evlerimizi yapamıyoruz. Hayvanlarımız için ahır bile yapamıyoruz. Tek söylenen 'yapamazsınız'  oluyor. Yaz geldi, hayvanları yaylaya çıkaracağız ama belirsiz bir ortam var" ifadelerini kullandı. (Rize/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Niğde'de çalıştığı inşaattan düşen işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

AB Komisyonunun yeni başkanı Ursula von der Leyen oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa