06 Temmuz 2012 13:08

Klasik müzik, yaz boyunca Gümüşlük’te

9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay’ın solist olarak katıldığı, Şef Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrasının konseriyle başladı. E. Grieg ve  A. Dvoøák’ın eserlerini seslendiren orkestra 500 civarındaki klasik müzikseveri Gümüşl&u

Klasik müzik, yaz boyunca Gümüşlük’te
Paylaş

9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay’ın solist olarak katıldığı, Şef Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrasının konseriyle başladı. E. Grieg ve  A. Dvoøák’ın eserlerini seslendiren orkestra 500 civarındaki klasik müzikseveri Gümüşlük’ün 400 yıllık tarihi mekanı Eklisia’da buluşturdu.
T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle Gümüşlük Belediyesi tarafından belediye çay bahçesinde organize edilen kokteylde Gümüşlük Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Rüştü Tuncay, konser öncesinde bir araya gelen sanatseverlere konuştu. Festivalin Sanat Danışmanı Piyanist Gülsin Onay ise bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan 1. Ahmed Adnan Saygun Bodrum Piyano Yarışması’na değindi. Bu yarışmanın genç piyanistlere, Ahmed Adnan Saygun’un müziğiyle tanışma fırsatı sağladığını ifade etti.

KLASİK MÜZİĞE YOĞUN İLGİ

Festival, Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay’ın solist olarak katıldığı Şef Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrasının konseriyle başladı. Sanatseverler tarafından ilgiyle dinlenen konserde Solist Gülsin Onay ve Bilkent Senfoni Orkestrası programın ilk yarısında E. Grieg’in “Piano Concerto in A minor, Op. 16” adlı eserini seslendirdiler. Gecenin ikinci yarısında orkestra Dvoøák’ın “Symphony No. 9 in E Minor ‘From the New World” adlı eserine yer verdi. 500 civarında klasik müzik dinleyicisinin ilgiyle izlediği konserin sonunda, sanatçılar, izleyenler tarafından ayakta alkışlandı.
9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde bir sonraki program 9 Temmuz akşamı Eklisia açık havada gerçekleşecek. Festivale Almanya’dan katılan Bremerhaven Stadttheater Balesi, 20. yy’ın en bilinen eserlerinden ‘Carmina Burana’yı sahneleyecek.

1. ULUSLARARASI AHMED ADNAN SAYGUN PİYANO YARIŞMASI

Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay’ın Sanat Danışmanlığında ve Piyanist Eren Levendoğlu’nun Sanat Yönetmenliğinde gerçekleşecek 9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl bünyesinde bir de yarışma barındırıyor. 23 ve 24 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek 1. Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması genç müzisyenleri usta bestecinin dünyasıyla tanıştırmayı ve klasik müziğe teşvik amacını taşıyor. Yarışmanın final konseri ise halk oylamasına açık olacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Leyla’nın Evi son kez İzmir’de

SONRAKİ HABER

Dikili 6. Türkiye Tiyatro buluşması başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...