29 Mayıs 2017 17:27

CHP'li Biçer: Askerlerin zehirlenme nedeni araştırılsın

CHP'li Tur Yıldız Biçer, 1500 askerin etkilendiği, 1 askerin de yaşamını yitirdiği zehirlenme vakası ile ilgili TBMM'ye bir araştırma önergesi verdi.

Paylaş

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, geçtiğimiz Salı günü 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında yaşanan ve 1500 askerin etkilendiği, 1 askerin de yaşamını yitirdiği zehirlenme vakası ile ilgili TBMM Başkanlığına olayın araştırılması için bir araştırma önergesi verdi.

CHP’li Biçer önce Manisa Merkezde, ardından Kırkağaç’ta yaşanan besin zehirlenmeleri ile ilgili net bilgilere ulaşılması ve askerlerin durumuna yönelik sonuçların araştırılarak kamuoyu ile paylaşılması için böyle bir araştırma önergesi verdiğini dile getirdi. Bu araştırma önergesi ile hem Manisa’da yaşanan vakaların hem de Türkiye genelinde kışlalarda bundan sonra yaşanması muhtemel vakaların da önüne geçmeyi amaçladığını belirten Biçer sözlerini “Umarım yetkililer bu konuda gerekli hassasiyeti gösterir ve yaşanması muhtemel başka olayları da önler” diye sürdürdü. 

'1 HAFTA GEÇTİ VE HALA RESMİ AÇIKLAMA YOK'

CHP’li Biçer verdiği araştırma önergesinin içeriğine dair yaptığı açıklamada "Bakteriyel enfeksiyon (Salmonella) nedeniyle meydana gelen vakada, askerlerin durumuna yönelik verilen bilgilerde çelişki aynı zamanda tutarsızlıklar var. Askerlerin sağlık durumlarına yönelik verilen bilgiler de buna bağlı olarak ne yazık ki tatmin edici değil" ifadelerini kullandı.

Manisa Albay Arif Seyhun Kışlasında yaşanan olayın üzerinden 6 gün geçmesine rağmen yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda askerlerin durumuyla ilgili net bir bilgi ya da verinin paylaşıöadığını söyleyen Biçer "Aynı şekilde cumartesi günü Kırkağaç 6. Jandarma Komando Er Alayında da bir zehirlenme vakası yaşandı. Birliğe bağlı 200’den fazla asker besin zehirlenmesi şüphesi ile Kırkağaç, Akhisar ve Soma’daki hastanelerde tedavi altına alındı. Askerlerin yedikleri yemekten zehirlendiği yönünde bilgilere ulaştık fakat yetkililer tarafından ne askerlerin sağlık durumuna yönelik ne de askerlerin sayısına yönelik tatmin edici resmi bir açıklama yapılmadığı gibi gayri ciddi bir şekilde 'psikolojik' denilerek olay sulandırıldı." dedi.

Biçer, Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlasında yaşanan zehirlenme vakasında hayatını kaybeden askerin ölüm sebebinin ne olduğunun da kamuoyu ile paylaşılmadığını hatırlattı.

Biçer son olarak ""Askerlerimizin durumuna yönelik ortaya çıkan haberlerden kaynaklanan şüphelerin giderilebilmesi, kamuoyu vicdanının rahatlatılması, tüm Türkiye genelindeki kışlalarda yaşanan zehirlenme vakalarının nedeninin belirlenmesi ve söz konusu olayın aydınlatılması maksadıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına yönelik 24 milletvekilimizin imzası ile Meclis Araştırma Önergesi verdik.” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Kenan Bilgin dosyasında hukuku işletin’

SONRAKİ HABER

Sosyal medya operasyonları: Balıkesir ve Bingöl’de 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa