29 Mayıs 2017 15:01

Cam işçilerinin grev yasağına karşı eylemleri güçleniyor

Cam grevinin yasaklanmasının ardından işçilerin fabrikalardaki eylemleri güçleniyor.

Paylaş

Fırat TURGUT
İstanbul

Kristal-İş üyesi Şişecam işçilerinin grev yasağına karşı eylemleri devam ediyor. Dün Kırklareli Otocam fabrikasında işçilerin attığı “Şalter inecek bu iş bitecek” sloganı, bugün Eskişehir ve Bursa’da bulunan fabrikalarda tekrarlandı. Tek seçeneklerinin üretimi durdurmak olduğunu ifade eden cam işçileri, Kristal-İş’e “Daha ileri kararlar alalım” dedi. Fabrikaları dolaşmaya başlayan Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş ise Eskişehir’de yaptığı açıklamada üretimin her vardiyada 1.5 saat durdurulacağını söyledi. Çetintaş, “Bizlerin sizlere yanlış yapacağını asla düşünmeyin. Dedikleriniz olacak” dedi.

‘BAŞKANLAR KURULUNDA SÖYLEYECEĞİMİZİ SÖYLEDİK’

Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş grev hakkı için direnişe geçen cam işçileriyle görüşmek için fabrikaları dolaşmaya başladı. İlk olarak Eskişehir’e giden Çetintaş burada işçilere sözleşme görüşmeleri ve grev yasağına dair gelinen süreçle ilgili bilgi verdi. Türkiye’de yapılan sözleşmelere bakarak, ücret politikasının en iyi nasıl yapılacağını planlayarak yola çıktıklarını ifade eden Çetintaş, “Taslağımızı öyle hazırlayıp sunduk. Üyelerimizin tamamı sözleşmede bir bütün oldu. Sonra sırtlarını dayadıkları siyasi iktidara müracaat ettiler grevin ertelenmesi için. 15’inde güvenceyi almışlar, 16’sında da Bakanlar Kurulu yasağı çıkarmış. Resmi Gazete’de yayımlanınca bizim haberimiz oldu. Ama biz ayın 17’sinde hem Çalışma Bakanlığına hem Başbakana hem Türk-İş’e yazı yolladık. İktidara, ‘Sizlere güvenerek işveren masaya gelmiyor’ dedik. Türk-İş’e de bu konuyu görüş dedik. Bize hiçbirinden dönüş olmadı. Bu konularla ne kadar ilgilendikleri ortada zaten. Sonrasında genişletilmiş Başkanlar Kurulunu topladık. Orada söyleyeceğimizi söyledik. İşveren de bunu beklemiyordu” dedi.

‘BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZ’

Bu sırada işçiler “Şalter inecek bu iş bitecek” sloganını attı. Çetintaş ise işçilerin bu sloganına “O dediğiniz de olur. Ama biz o sırat köprüsü dediğimiz noktanın başındayız. Henüz hem kamuoyuna hem Hükümete hem işverene cam işçilerinin neleri yapabileceğini yeni yeni anlatmaya çalışıyoruz” şeklinde yanıt verdi.

İşçilerin gösterdiği yoldan yürüdüklerini dile getiren Çetintaş, “Ben zaman zaman yapılan sözleşmeler ya da Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin grev yasağında işbaşı yapmamasıyla ilgili yorumlar yaptım. Benim bazı arkadaşlarım hatırlatıyor. Greve çıkıp da ertelenseydi evet biz işbaşı yapmayacaktık. Ama greve çıkmadan ertelendi. Şişecam işvereni nasılsa grev ertelendi, slogan atılır yürüyüş yapılır diye düşünüyor. Ama bu iş yeni başlıyor daha. Biz bitti demeden bitmez. Bizim uygulamada 1 adımda tökezlemenin yerine 10 adımda başarıya ulaşma zorunluluğumuz var” diye konuştu.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

İşçilerle yapılan görüşmelerde eylemlerin dozunu artırma talebinin öne çıktığını belirten Çetintaş, “Özellikle Trakya’da öne çıkan üretimi durdurma saatlerini 2’ye, 3’e çıkaralım fikri” diye konuştu. İşçilerin “Böyle az oluyor başkan” demesi üzerine Çetintaş şöyle konuştu: “Bugün yarım saat daha artırıyoruz. Dedikleriniz de olacak. Ama yanlış bir adım birilerinin başka karar almasına neden olur. Siyasi iktidarın, işverenin tutumunu görerek hareket etmemiz lazım. Sizde bu gücü, bu inancı, bu kararlılığı gördüğümüz sürece bizlerin sizlere yanlış yapacağımızı asla düşünmeyin. Bunu genel başkan olarak sizlere söylüyorum.”

Eskişehir’den sonra Bursa Yenişehir’deki fabrikaya geçeceğini duyuran Çetintaş, tüm sendikalara da dayanışma çağrısında bulundu.

İŞÇİ EN İLERİ MÜCADELEYE HAZIR

Evrensel’e konuşan bir cam işçisi başından beri örnek gösterilen metal işçilerinin EMİS sürecindeki tavrıyla hareket edilmesi gerektiğini ifade etti. İşçi, “İşçi en ileri mücadeleye hazır. Sendikamızla görüşme bile yapmayan işverene gücün kimde olduğunu, kararlılığımızı net bir şekilde fiili olarak göstermemizin zamanı geldi. Sendikamız için de bizler için de bu donem hayati bir öneme sahip. Layıkıyla mücadele ettiğimiz takdirde, bu dönem sendikamız Kristal-İş’in de biz cam işçilerinin de mücadele tarihine altın harflerle yazılır. Aksi takdirde mücadele tarihimize bir kara sayfa bırakmış oluruz” dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

3. Havalimanı inşaatında 1453 kamyonlu tören!

SONRAKİ HABER

Kurtulmuş: Kıdem tazminatı için gerekli adımlar atılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...