29 Mayıs 2017 14:45

Darbe komisyonunun CHP’li üyeleri: Aydınlatılamadı, saklandı

Darbe Girşimini Araştırma Komisyonunun CHP'li üyeleri: Karanlık hiçbir nokta aydınlatılamadı. Rapor siyasi ayağı saklama ve iftira raporudur.

Paylaş

15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun 643 sayfalık raporuna muhalefet şerhi hazırlayan komisyonun CHP’li üyeleri, “Adalet ve Kalkınma Partisi'nin, siyasi sorumluluğunu ima edebilecek bilgi kırıntıları dahi rapordan çıkartılmıştır” dediler.  Kalkışmaya ilişkin karanlık hiçbir noktanın aydınlatılamadığını söyleyen vekiller, raporun darbe girişiminin siyasi ayağını saklama ve günahsız kişi ve kurumlara iftira raporu savunusunda bulundular.

Meclis 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun CHP'li üyeleri Aykut Erdoğdu, Aytun Çıray, Zeynel Emre ve Sezgin Tanrıkulu TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek, komisyon raporunu değerlendirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, raporun Komisyon Başkanı Reşat Petek'in şahsi raporu olduğunu savunarak, şöyle konuştu: 

"Komisyon Başkanı Reşat Petek tarafından açıklanan bu taslak rapor kontrollü bir darbe girişiminin siyasi ayağını saklama ve günahsız kişi ve kurumlara iftira raporudur. Bu raporla vefat etmiş ve kendisini savunma ihtimali olmayan Süleyman Demirel, Turgut Özal, Kasım Gülek, Vehbi Koç ve Bülent Ecevit gibi isimlerin hatırası kirletilmeye çalışılmıştır. Darbe girişimi ile ilgili AKP'nin siyasi sorumluluğunu ima edebilecek bilgi kırıntıları dahi rapordan çıkartılmıştır. Darbe girişimi engellenemez bir doğal afet gibi sunulmaya çalışılmış siyasi ve idari sorumluluklar gizlenmiştir. Yarım asırlık örgüt vurgusuyla sorumluluk AKP öncesi hükümetlere  bırakılmaya ve 2002 öncesi devletlere gizlice sızan Gülen cemaatine 2002 yılı sonrası bilinçli olarak devletin teslim edilmesi gizlenmeye çalışılmıştır."

ERDOĞDU: SÜRENİN UZATILMASINI TALEP EDECEĞİZ

Muhalefet şerhi için verilen 10 günlük sürenin 5 iş gününe denk geldiğini belirten Erdoğdu, sürenin uzatılması için talepte bulunacaklarını söyledi. CHP'li Erdoğdu, partisinin hazırlayacağı muhalefet şerhinde yer alacak soruları, şöyle sıraladı: 

"Türkiye, Fethullah Gülen Cemaatine nasıl teslim edildi? Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı darbe ile ilgili bilgileri Cumhurbaşkanı ve Başbakandan saklandı mı? Eğer bu bilgi saklandıysa Akar ve Fidan neden hala görevde? Darbe gecesine nasıl dönüştü? Derdest edilen kuvvet komutanlarından Genelkurmay Başkanı ve MİT müsteşarı bilgi sakladı mı? Darbe öncesinden biliniyor muydu? Darbe gecesi can veren insanlarımız kontrollü bir darbeye mi kurban edildi?15 Temmuz öğle saatlerinde MİT'e yapılan ihbarla darbe biliniyor olmasına rağmen gerekli önlemler neden alınmadı? Adil Öksüz kimdir, neden serbest bırakıldı? Darbenin siyasi ayağı kimlerden oluşuyor? Darbe başarılı olsaydı Cumhurbaşkanı kim olacaktı?"

TANRIKULU: MİT YAZISINDA YENİ BİLGİ YOK

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise komisyona gönderilen MİT yazısına ilişkin şunları söyledi: 

"MİT yazısında hiçbir yeni bilgi yok. 22 Mayıs'ta cevap verilmiş, 6 ay sonra cevap vermiş. Darbe gününe ilişkin bilgi var sadece. Darbe günü MİT mensupları üzerine düşeni yapmıştır ama önce darbeden MİT'in sorumluluklarına ilişkin tek cümle yok. Yeni bilgi olmadığı gibi darbe hazırlığı konusunda da hiçbir bilgi yok. Müsteşarın komisyona gelmemesinin nedeni de bu olsa gerek. Onları raporumuzda ayrıntılı olarak  değerlendireceğiz. Bugün bu rapor 5 ayda 31 uzmanla hazırlanmış. 5 iş günü içinde buna yanıt vermemiz istendi. Bugün HDP ve MHP'de milletvekilleri de sürenin uzatılması için başvuru yapacaklar. Uzatılmazsa muhalefet şerhimizi hazırlayacağız."

‘BU REŞAT PETEK'Nİ BAL SAÇAN RAPORU’

Fethullah Gülen'in CHP'ye 5 bin lira bağış yaptığı iddia ettiğine dair makbuzu gösteren Reşat Petek'e gereken cevabın sosyal medya üzerinden verildiğini söyleyen CHP'li Tanrıkulu, "Bal veren petek gibi Allah razı olsun. Allah şaşırttı kendisini. Ancak bu kadar yanlış ve yalan belge kullanılır bir vekil tarafından. Sosyal medya kendisine cevabını veriyor. Komisyondakilerin çoğunun geçmişi Gülen Cemaatiyle bağlantılı olanlar. Baştan aşağı Petek olmak üzere. Cumhuriyet tarihinin en önemi dökümanını hazırlamak üzere 5 iş günü var. Komisyon raporu değil Petek'in kendi raporu bana göre. AKP içinde de MİT Müsteşarının gelmesini isteyenler vardı. Ama bu Reşat Petek'in bal saçan raporu" diye konuştu.

HDP MUHALEFET ŞERHİ İÇİN SÜRE İSTEDİ!

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, komisyon raporuna muhalefet şerhi yazmak üzere 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu’ndan ek süre talep etti.
 Sancar, komisyona verdiği dilekçede raporun yazıldığı süreçte komisyon üyelerine bilgi verilmediğini ve yazım faaliyetine üyelerin dahil edilmediğini belirterek, “Komisyon üyeleri, raporun içeriğinden tüm kamuoyuyla beraber haberdar olmuşlardır. Hazırlanması beş aydan uzun süren rapora komisyon üyelerinin görüş sunması için tanınan süre 5 iş günüdür. Tanınan sürede raporun titizlikle okunması dahi güçken, bu denli önemli bir konuda etraflı bir muhalefet şerhinin yazılması mümkün olmadığından, verilen sürenin uzatılmasını talep ederim” ifadelerini kullandı. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDP'li vekil Besime Konca gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

3. Havalimanı inşaatında 1453 kamyonlu tören!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa