29 Mayıs 2017 14:27

Çevre Festivali’nde ekoloji mücadeleleri konuşuldu

Kadıköy Belediyesi’nin Çevre Haftası vesilesiyle ilk kez düzenlediği Çevre Festivali’nde yerelde ekoloji mücadelesi verenler bir araya geldi.

Paylaş

Kadıköy Belediyesi’nin 26-27-28 Mayıs tarihleri arasında Çevre Haftası nedeniyle ilk kez düzenlediği Çevre Festivali’ne yerelde ekoloji mücadelesi verenler katıldı.

Karadeniz İsyandadır Platformu'nun düzenlediği “Karadeniz Ekoloji Mücadelesini Var Eden Kadınlar” paneline katılan Ordu Çevre Derneği'nin Başkanı Gül Ersan konuşmasını Ordu'daki HES'lerin, maden ve taş ocaklarının, yol çalışmalarının, kıyı dolgularının çevreyi nasıl tahrip ettiğini; yeşil alanların giderek nasıl yok olduğunu gösteren fotoğraflar eşliğinde yaptı.

Ersan konuşmasında, doğayı ve yaşadıkları alanları korumak için mücadele eden kadınların sadece alanlarda değil kitle örgütlerinin yönetimlerinde de yer almaları gerektiğini söyledi.

Konuşmasının sonunda Ferhat Kentaç'ın Kurul Kayalıklarında hukuka aykırı bir şekilde devam eden taş ocağı, Fatsa ve Ünye sınırındaki siyanürlü altın madeni, Altınordu'da sahilin taşlarla doldurulması ile ilgili röportajları içeren belgeselini yayınladı.
Panelin diğer katılımcıları olan Artvin'den Nur Neşe Karahan ve Loç Vadisi'nden Halime Çakmak da maden ocakları ve HES'lere karşı verdikleri mücadeleleri anlattı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hekimler sosyal medyada lince dava açıyor

SONRAKİ HABER

Yüksel'de abluka sürüyor: 3 kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...