29 Mayıs 2017 13:22

Manisa'da deprem bölgesindekiler geceyi yine çadırda geçirdi

Manisa'da 5.1 büyüklüğündeki depremden sonra 2 günde 200'ün üzerinde artçı sarsıntı oldu. Halk, merkez üssü Gölmarmara'da geceyi çadırda geçirdi.

Paylaş

Manisa'da, geçen cumartesi günü saat 18.53'te, merkez üssü Gölmarmara ilçesi olan 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 8.2 kilometre derinliğinde olan deprem, Manisa ve İzmir kent merkezleriyle ilçelerinde de hissedildi. Derinliği yüzeye yakın olduğu için Manisa ve ilçelerinde şiddetli hissedilen depremle birlikte birçok yerde halk, ev ve işyerlerinden sokaklara fırladı. Deprem nedeniyle Gölmarmara'da büyük bölümü kerpiç birçok evde çatlaklar oluşup, hasar oluştu. Kentte ilk depremin ardından bugüne kadar büyüklükleri 1.2 ila 4.8 arasında değişen 200'ün üzerinde sarsıntı oldu. Birbirine 800 metre mesafedeki Gölmarmara ilçesine bağlı Tiyenli Mahallesi ile Saruhanlı ilçesine bağlı Kumkuyucak Mahallesi'nde halk, geceyi yine sokaklarda geçirdi. Gölmarmara Tiyenli Mahallesi'nde halk için kurulan çadır sayısı ise 105'e yükseldi. AFAD ve Gölmarmara Kaymakamlığı'nın bölgedeki çalışmaları sürüyor.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI

Gölmarmara Kaymakamı Zeyit Şener, "Tiyenli mahallesinde 105, Değnekler Mahallesinde 10 ve Hacı Bektaşlar mahallesinde 3 çadır kurduk. Tiyenli'de 79 ağır hasarlı, 25 ise hafif ve orta hasarlı kerpiç ev bulunuyor. Kızılay kumanya dağıtımı yaptı. Hasar tespit çalışmalarımız sürüyor. Dün gece sadece Saruhanlı merkezli 2.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Gece  bir öncekine göre daha rahat geçti diyebiliriz. Ailelerin büyük kısmı yakınlarının evlerine geçti. Yıkılan binalar kerpiçten yapılma ve ömrünü tamamlamış binalar. Bundan sonra tespit çalışmaları  bittiğinde sağlıklı  binaların yapılması konusunda vatandaşa yardımcı olacağız" dedi.

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA

Manisa Valiliği, merkez üssü Gölmarmara İlçesi olan 5.1 büyüklüğündeki deprem sonrası yapılan çalışmalarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Manisa AFAD'ın 1 şube müdürü, 11 arama kurtarma teknisyeni, 4 araç; İzmir AFAD'ın 20 arama kurtarma teknisyeni ve 3 araç ayrıca Denizli AFAD'ın ise 4 arama kurtarma personeli ve 1 araçla bölgede yürütülen çalışmalara katıldığı belirtildi. 12 teknik personelden oluşan 6 ön hasar tespit ekibinin katılımıyla Manisa AFAD koordinesinde yürütülen çalışmalarda ise Gölmarmara'ya bağlı Tiyenli Mahallesi'nde 95 ağır hasarlı, 32 hafif hasarlı konut tespit edildiği belirtildi. Bölgeye 92 çadır ve 112 metrekare genişliğinde genel maksat çadırı kurulduğu ifade edildi. Saruhanlı'ya bağlı Kumkuyucak Mahallesi'nde 17 ağır hasarlı, 33 hafif hasarlı konut tespit edildiği ve 32 çadır kurulduğu kaydedildi. Gölmarmara'nın Değnekler Mahallesi'nde ise 3 ağır hasarlı ve 16 hafif hasarlı konut tespit edildiği, ayrıca bölgeye 10 çadır kurulduğu belirtildi. Saruhanlı'nın Lütfiye Mahallesi'nde ön hasar tespit çalışmaları ve 26 çadırın kurulumunun devam ettiği bildirildi. (Manisa/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Filipinler’de cihatçı çatışması sürüyor, ölü sayısı artıyor

SONRAKİ HABER

YTÜ öğrencileri: Okulumuzdaki millet bahçesi projesi iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa