29 Mayıs 2017 13:13

DİSK Trakya şubelerinden Kristal-İş’e destek ziyareti

Lüleburgaz’da DİSK Trakya şubeleri, grevleri yasaklanan Kristal-İş Trakya Şubesi’ne destek ziyaretinde bulundu.

Paylaş

Lüleburgaz’da DİSK Trakya şubeleri, Kristal-İş Trakya Şubesi’ne destek ziyaretinde bulundu. DİSK’e bağlı şubeler, direnen cam işçileri ve Kristal-İş’le dayanışma içerisinde olduklarını vurguladı.

Genel-İş Trakya Şube Başkanı ve DİSK Bölge Temsilcisi Salim Şen, Birleşik Metal-İş Trakya Şube Başkanı Beyhan Vatansever, Lastik-İş Şube Sekreteri Necmettin Bayram, Gıda-İş Trakya Temsilcisi Cengiz Atlı, TEKSTİL Genel Merkez Yöneticisi Savaş Testici ve Emekli-Sen Lüleburgaz Şube yöneticilerini, Kristal-İş Genel Başkan Yardımcısı Selim Çallı ve Kristal-İş Trakya Şube Sekreteri Serbülent Avcı karşıladı.

Burada şubeler adına yapılan açıklamada, iktidarın grev yasaklarıyla grev hakkını gasbettiği ve bunu gelenek haline getirdiği ifade edildi.

Grev yasağına gerekçe olan “milli güvenliği tehdit” ifadesinin keyfi ve soyut bir bahane olduğu belirtilen açıklamada, “İşverenlerin sınırsız kâr hırsı milli bir mesele değildir. Türkiye’de çalışma yaşamındaki güvenlik sorunu, işçilerin Anayasal haklarını kullanmalarıyla değil kitlesel işçi ölümleriyle açığa çıkmaktadır” denildi.

İşçi sınıfına kiralık işçiliğin ve taşeron köleliğin dayatıldığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Kıdem tazminatına göz dikenlerin, grev hakkımızı gasbedenlerin, patronların cebini ise teşviklerle, kamu kaynaklarıyla dolduranların kimin güvenliğini sağladığı, kime hizmet ettiği açıktır. İşçi sınıfının haklarına göz koyanlara, grev yasakçılarına hayır diyen DİSK, cam işçisinin yanında olduğunu ve Kristal-İş Sendikası ile tam bir dayanışma içinde bulunduğunu kamuoyuna ilan eder.” (Lüleburgaz/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aladağ'daki yurt yangını davası başlıyor

SONRAKİ HABER

Şule Çet davası sanığının ailesi gazetecileri hedef gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa