06 Temmuz 2012 14:39

Milletvekillerinin tahliyesi için ilk adım

3.Yargı Paketi’nin yasalaşmasının ardından adli kontrolde üst sınır kaldırıldı ve tutuklu vekiller dahil cezaevindeki birçok kişi için tahliye umudu doğdu.Bugün gerçekleşen Ergenekon davasında CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın avukatları tahliye talebinde bulundu.Ayrıca BDP Milletvekili Faysal Sarıyıld

Milletvekillerinin tahliyesi için ilk adım

Paylaş
İlyas Coşkun / Vural Nasuhbeyoğlu

Bugün gerçekleşen Ergenekon davasında CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın avukatları tahliye talebinde bulundu.

Ayrıca BDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız için de avukatları mahkemeye tahliye talebini iletti. BDP, tutuklu diğer vekiller için de başvuruda bulunulacağını belirtirken CHP’den yapılan açıklama, olası bir tahliye durumunda milletvekillerinin yasama görevlerini yerine getirmeleri için TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağıracaklarını bildirdi. MHP de tutuklu vekilleri Engin Alan için bugün mahkemeye başvuruda bulundu.

TAHLİYELERİNİ BEKLİYORUZ’

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da katıldığı bir törende gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tutuklu vekillerin durumuyla ilgili soruya Demirtaş, BDP’li tutuklu vekiller için tahliye başvurusunda bulunduklarını söyledi. Vekillerin, adli kontrol mekanizmasıyla tahliye edilmesinin konuşulmasını eleştiren Demirtaş, “Biz ‘milletvekilleri adli kontrolle serbest bırakılır’ anlayışını yanlış buluyoruz. Hiç bir milletvekili adli kontrole tabi tutulmamalıdır. Biz sadece vekillerimizin değil, belediye başkanlarımızın, siyasetçilerimizin, kadın meclisi temsilcilerinin tamamının bugünlerde serbest bırakılmasını bekliyoruz” dedi.

BAŞVURULARI YAPTIK

BDP Grup Başkan Vekili Hasip Kaplan da, Mecliste düzenlediği toplantıda bu konuya da değindi. Kaplan, “Bizim tutuklu milletvekillerimiz başvurularını yapmışlardır. Umarız ki, geciktirmeden mahkemeler gereğini yapar ve yeni bir tartışma ortamına neden olmazlar” dedi. Kaplan ayrıca tahliyeler sonrası Meclisin toplanabileceğini de sözlerine ekledi.

BÜTÜN SEÇİLMİŞLERİ KAPSIYOR

Bu değişikliklerin, sadece milletvekillerini kapsamadığını ifade eden Kaplan, “Bütün seçilmişleri kapsıyor; belediye başkanlarını, il genel meclisi üyelerini, belediye meclis üyelerini ve partinin muhtelif kademelerinde kongrelerde seçilmiş tüm siyasetçileri kapsıyor” dedi.

‘SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

BDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Avukat Meral Danış Beştaş da başvuruların takipçisi olacaklarını kaydetti.

‘İSTENİRSE BİR GÜNDE KARAR VERİLİR’

Başvurudan sonra sürecin nasıl işleyeceğini sorduğumuz Beştaş, “Mahkemeye iletildikten sonra, talebin incelenme süresine bağlı. Tahliye kararını bir günde de verebilir veya bu süre daha da uzayabilir. Mahkeme dosyayı, şu sürede incelemek zorunda gibi bir kısıt yok” değerlendirmesinde bulundu. Beştaş, tahliye kararında takdirin mahkeme heyetinde olduğunu da hatırlattı.

TBMM’Yİ TOPLANTIYA ÇAĞIRIRIZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, 3. Yargı Paketi’nin onaylanmasının tutuklu milletvekillerine tahliye imkanı sağladığını belirtti. Toprak, tahliye durumunda milletvekillerinin yasama görevlerini yerine getirmeleri için TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağıracaklarını bildirdi.

TAHLİYE KARARI BEKLİYORUZ

“Toplumsal ve siyasal bir konsensüs sağlandığını” belirten Toprak, “Şimdi yargının buna katkı yapmasını bekliyoruz. Yargının dosya üzerinden inceleme yapmasını ve o çerçevede milletvekillerimizin tahliyesi yönünde bir karar vermesini bekliyor ve diliyoruz” dedi.

‘TATİLİMİZİ KESİP GELİRİZ’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler de CHP Genel Merkezinde yaptığı açıklamada “Arkadaşlarımız serbest bırakıldıklarında elbette büyük bir memnuniyetle hepimiz bulunduğumuz yerden tatillerimizi yarıda kesip çalışmalarımıza son verip burada olacağız” dedi. Gazetecilerin “Peki siz bu tahliyelerin ne zaman gerçekleşmesini bekliyorsunuz?” sorusuna Güler, “Bunlar siyasi tasarruflar olduğu için AKP’nin paşa gönlüne bağlıdır. Tahminlerde hep yanıldık şimdiye kadar” yanıtını verdi.

‘DOLAYLI ÇÖZÜM’

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de, MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan’ın tahliyesi için gerekli başvurunun yapıldığını söyledi. Yeniçeri, “Yapılan yeni düzenleme ile tutuklu milletvekilleri sorununa doğrudan değil dolaylı olarak bir çözüm getirilmiş bulunmaktadır. Umulur ki tutuklu milletvekilleri sorunuyla doğrudan ilgili olan ve TBMM’nin yaptığı son yasal değişiklikle kaldırılan özel yetkili mahkemeler (ÖYM) verecekleri son kararla kamu vicdanını rahatlatırlar” dedi. Yeniçeri, vekillerin tahliyesi durumunda Meclisin olağanüstü toplanması önerisine de MHP’nin destek vereceğini söyledi. Yeniçeri son olarak, “Burada dikkate alınması gereken bir husus şu; denetimli serbestlik söz konusu olabilecek, ancak bu denetimli serbestlik bir ev içerisinde veya bir yöreyle sınırlı bir denetimli olmaması gerekiyor, milletvekilleri yasama görevini yapacak şekilde özgürleştirilmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu. (İstanbul/EVRENSEL)SARIYILDIZ İÇİN HENÜZ KARAR YOK

BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın Avukatı Burhanettin Beşer, Sarıyıldız için tahliye talebinde bulunduklarını doğruladı. Beşer şunları söyledi: “Adli kontrol kapsamında tahliye olması için başvuruda bulunduk. Ancak savcı talebimizi reddetti. Şimdi mahkeme heyetinin karar vermesini bekliyoruz. Büyük ihtimalle Balbay ve Haberal için verilecek karara göre hareket edilecek.


AYHAN İÇİN BAŞVURU

BDP'nin tutuklu Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın tahliyesi için avukatları Diyarbakır 5.Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuru yaptı. Başvurunun 3. Yargı Paketi olarak bilinen "6352 sayılı yasanın CMK 109. maddesinin değiştirilerek, Adli tedbirinin 3 yıllık üst sınırının kaldırılmış olması" yasasına dayandırılarak yapıldığı öğrenildi. Ayhan'ın avukatlarından Sevda Çelik Özbingöl, tahliye talebinde bulunduklarını ifade ederek, sabah saatlerinde milletvekili Ayhan'ın isteği doğrultusunda tahliye taleplerini Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne ilettiklerini kaydetti. Özbingöl, mahkeme kararı ile tutuklu milletvekili Ayhan'ın tahliye edilmesini beklediklerini söyledi.


‘OLUMLU KARAR BEKLİYORUZ’

MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan’nın Avukatı Yakup Akyüz’in Alan için tahliye dilekçesini verdiklerini ve kararı beklediklerini söyledi. Adli kontrolde üst sınırın kaldırılmasını “Bizim lehimizde” olarak yorumlayan Akyüz, “Umuyorum bu talebimiz mahkeme tarafından müspet karşılanacak” dedi.


HABERAL VE BALBAY İÇİN KARAR YARIN

68’i tutuklu 273 sanıklı Ergenekon davasının 199. duruşması bugün görüldü. Duruşmada Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın yanı sıra 35 sanık avukatı tahliye talebinde bulundu. Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk ise, tahliye taleplerini haftaya değerlendirmek üzere duruşmayı 9 Temmuza erteledi.

TAHLİYE TALEBİNDE BULUNAN İSİMLER

* CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay

* CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal

* Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ

* İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Oğlu Mehmet Bora Perinçek

* İnönü Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu

* Emekli Albay Dursun Çiçek

* Gazeteci Tuncay Özkan

Kanun kapsamında ayrıca; Balyoz davasında Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ile Tümgeneral Bekir Memiş’in de olduğu 15 sanık ve Odatv davasında Soner Yalçın, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın avukatları tahliye talebinde bulundu.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Saldırı yalnızca KESK’e değil, hepimize

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa