29 Mayıs 2017 10:39

CHP'li Adıgüzel'den Yıldız Teknik tepkisi

Onursal Adıgüzel, Beşiktaş'taki YTÜ binalarının 'Cumhurbaşkanlığı ofisi' için boşaltılmasına tepki gösterdi: İçini boşalttığınız 100 yıllık miras.

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Beşiktaş’ta bulunan Yıldız yerleşkesindeki üniversiteye ait binaların “Cumhurbaşkanlığı ofisi” için boşaltılmaya başlanmasına tepki gösterdi.

Adıgüzel, “Bir üniversiteyi üniversite yapan dört duvar değil, on yılların birikimi, kültürel mirası, geleneğidir. Yıldız Teknik Üniversitesi, 1911’den bu yana Türkiye’ye on binlerce mühendis, mimar yetiştiren tarihi bir kurumdur. Meclis tarihine baktığımızda dahi, çok sayıda Yıldız Teknik mezununun milletvekili ve bakan gibi üst düzey görevlerde görev yaptığını görüyoruz. Bugün, içi boşaltılan yalnızca fiziki bir bina değil,  bir üniversitenin 100 yıllık mirası ve toplumsal hafızanın önemli bir hatırasıdır. Nasıl ki, dünyanın en saygın üniversiteleri arasında sayılan Oxford, Cambridge ya da Harvard’ın yüzyıllardır kullandıklarıve üniversitelerin kimliği ile özdeşleşen kampüslerinden taşınmaları tahayyül dahi edilemezse, Yıldız Teknik’in deon yıllardır yeşerdiği tarihi kampüslerinin siyasilerin şahsi istekleri doğrultusunda boşaltılması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

‘ESAS HESAPLAŞMAK İSTEDİĞİ AKADEMİ Mİ?’

Cumhurbaşkanlığı ofisi için “Bu ısrar neden?” diye soran Adıgüzel, “Öğrencilere, akademisyenlere ya da üniversitede görev yapan idari ve teknik personelin fikirlerine dahi başvurulmadan, oldubittiye getirilerek kampüsteki binaların keyfi bir şekilde boşaltılması “Bu ısrar neden?” sorusunu akıllara getiriyor. İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı ofisi için hâlihazırda kullanılan mekanlar mevcut iken, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin mütevazi ve ilim üreten mekanına göz koymanın tek bir izahı vardır. Cumhurbaşkanı sebebi aşikâr bir şekilde akademiyi kendine düşman görüp, muhalifakademiyi cezalandırmak istemektedir” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Zapatistaların adayı María de Jesús Patricio Martínez oldu

SONRAKİ HABER

Avcılar Belediyesinde işçilerin yıllar süren mücadelesi toplu sözleşmeyle sonuçlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa