29 Mayıs 2017 10:06

Ankara'da Alevilerin IŞİD’e karşı güvenliği belediyeden

Ankara’da öldürülen 2 IŞİD'liden Alevi derneği krokisi çıkması üzerine devlet Alevilerin güvenliğini belediyelerle sağlayacak.

Paylaş

Ankara’da öldürülen 2 IŞİD militanının evinden bir Alevi derneğinin krokisinin çıkması üzerine Ankara Valiliği ile Alevi kurumları arasında yapılan toplantıdan; Alevilerin belirleyeceği isimlerin belediyeler tarafından özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilmesi, her türlü silah ve belgesinin de valilik tarafından hızla sağlanması kararı çıktı.
 
Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre; Ankara’da öldürülen 2 IŞİD militanının evinden Dikmen’deki Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın krokisinin çıkması üzerine, Ankara Valiliği’nin Alevi kurumları ile toplantı yapmıştı. Toplantıda özel güvenlik istihdamı konusunda da kararlar alındığı öğrenildi.
 
Edinilen bilgiye göre Valilik, Alevi kurumlarında polis görevlendirilmesini teklif etti. Bunun için de camilerde alınan güvenlik önlemleri anlatıldı. 15 caminin önemli günlerde daha kapsamlı bir şekilde korunduğu, bazen tüm cemaatin üstünün arandığı bazen de sadece şüpheli şahısların güvenlik taramasından geçirildiği aktarıldı. Ancak toplantıya katılan Alevi kurumları valiliğin polis önerisini reddetti.
 
Bunun üzerine valilik, Alevi kurumlarının kendi güvenlik görevlilerini kendilerinin istihdam etmeleri, özel güvenlik belgesi ve silahının valilik tarafından hemen sağlanacağı önerisi ile geldi. Ancak bu da her Alevi kurumunun en az bir özel güvenlik görevlisi istihdam edecek ekonomik durumunun olmadığı tezleri ile reddedildi.
 
Valilik, güvenlik önlemleri tartışmasının tıkanmasının özerine, farklı bir öneri geliştirdi. Vali Ercan Topaca, özel güvenlik görevlilerinin istihdamının belediyelerden sağlanacağını, silah ve belgesinin valilik tarafından hızla sağlanacağını anlattı. Alevi kurumların belediyede kadrolu olacak özel güvenlik görevlisinin belediye yönetimleri tarafından değil, kendilerinin bildiği, tanıdığı isimler içinden belirlenmesini istedi. Topaca da bunu kabul etti.

İSİMLERİ ALEVİLER BELİRLEYECEK

Alınan karara göre Valilik, Alevi kurumlarının yoğun olarak bulunduğu; Çankaya, Mamak, Yenimahalle ve Keçiören belediye yönetimleri ile temasa geçecek. Bu belediyeler Alevi kurumlarının bildiği, tanıdığı kişileri özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edecek. Alınacak tüm güvenlik önlemleri için de irtibat noktası olarak Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı ile ilgili işlerden sorumlu Vali Yardımcısı Kemal Karadağ görevlendirildi. Alevilerin her türlü sorunları ve etkinliklerini Karadağ’a aktarması istendi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Darbe Komisyonu raporuna Cemil Çiçek rötuşu

SONRAKİ HABER

Eyüp'te istinat duvarı çöktü, mahalleli sokağa döküldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...